بازی هوش کودک چهار ساله

بازی ها، بیشتر از یک سرگرمی لذت بخش هستند. برخی از انواع بازی ها واقعاً می تواند کودک را باهوش تر کند. بازی های بدون ساختار، هنر و حتی حمام کردن می تواند به کودک کمک کند استراتژی ها و پتانسیل خلاقانه خود را کشف کند. متخصصان 6 بازی ارایه داده اند که باعث می شود بچه های شما باهوش تر بشوند. باهوش تر شدن فراتر از یادگیری حروف الفبا و شکل ها است.

خرید و قیمت بهترین اسباب بازی فکری برای کودکان 4 ساله - پینارشاپ

کودکان می توانند واقعاً به افرادی با توانایی بهتر فکر کردن و استراتژیست های خوبی تبدیل شوند و مهارت های اجتماعی و شفاهی خود را با بازی کردن های ساده، ارتقاء بدهند. ما در این مطلب ، 6 بازی برای تقویت هوش کودکان و باهوش تر شدن آنها معرفی کردیم. با ما همراه باشید. از دسته لباس های پرطرفدار در فروشگاه ما، لباس نظامی مشکی نوپو است. این لباس دارای مشخصات و ویژگی های خاصی است که شما قبل از اقدام به خرید بهتر است از آن ها اطلاع داشته باشید.

  1. تقویت هوش کودکان با بازی های بدون ساختار و سازماندهی نشده

بر اساس گفته دکتر مارکهام بازی های سازماندهی نشده این فرصت را به کودکان می دهد که چیزهای مختلفی یاد بگیرند. او می گوید: “آنها در حال تجربه جهان هستند”. این به کودکان کمک می کند تا خود کنترلی را یاد بگیرند، متوجه بشوند هر چیزی چطور کار می کند و بیاموزند که چطور اختلافاتشان با افراد دیگر را حل کنند.

مارکهام گفته است: می دانیم که بازی هایی که همراه با وانمود کردن چیزی است واقعاً در یادگیری خود تنظیمی و چگونگی کنترل درگیری اهمیت دارد. مطالعه ای در سال 2014 در مجله آموزش کودکان نشان داد که بازی های بدون ساختار، مهارت های همکاری کودک را تقویت می کند، دانش را از طریق شبیه سازی به او انتقال می دهد و به او کمک می کند تا بوسیله آزمون و خطا به بینش تازه ای دست پیدا کند.

  1. تقویت هوش کودکان با سرگرمی هنگام حمام

مارکهام گفت: آزمایش با ریختن آب و کشف اینکه چه مقدار از آن در ظروفی با اندازه های مختلف جای می گیرد، پیش زمینه ریاضی است.

  1. تقویت هوش کودکان با بازی روی تخته (بازی های تخته ای)

مارکهام می گوید: سعی کنید به صورت خانوادگی بازی کنید. او والدین را تشویق به بازی های دسته جمعی می کند، مانند مارپله که بچه های را وادار به همکاری مشترک می کند.

برخی بازی های گروهی مانند: دوز چهار سوز (Connect 4) به بازیکنان این امکان را می دهد تا روی استراتژی، برنامه ریزی و تقسیم توجه (دقت به حرکات دیگر بازیکنان) کار کنند. همچنین مارکهام طرفدار نوعی بازی با کارت است که مبتنی بر اعداد، شکل ها و رنگ ها طراحی شده و برای کودکانی است که کمتر ارتباط کلامی دارند.

او می گوید: بازی هایی که کودکان باید در آن رقابت کنند خوب است، اما والدین باید این رقابت را آرام نگه دارند. در رقابت نباید فشار وجود داشته باشد. مهم است که والدین بدانند در حالی که همه کودکان باید یاد بگیرند ورزشکار خوبی باشند، گاهی اوقات ما در سن 3، 4، 5، 6 و 7 سالگی چیزهای زیادی از آنها می خواهیم. بازی هایی که شما را تشویق می کنند تا بازی سایر بازیکنان را با خرابکاری های عمدی بهم بریزید برای کودکان توصیه نمی شود.

  1. تقویت هوش کودکان با هنر

مارکهام عقیده دارد هر نوع هنر برای بچه ها عالی است زیرا بروز دهنده احساسات آنهاست. در حالی که کودکان پیش دبستانی غالباً عاشق نقاشی هستند، با بزرگتر شدن بچه ها وقتی نقاشی گاو آنها شبیه به گاو نمی شود، نا امید می شوند.

در نتیجه هر نوع کار هنری را متوقف می کنند و فرصت خود اظهاری را از دست می دهند. در هنگام انجام انواع کارها و بازی های مرتبط با هنر، چه بازی با خاک رس باشد یا خمیر بازی، وقتی کودک صحبت نمی کند و در هنگام لمس هر چیزی، قسمتی از مغز را به کار می گیرد. همه کودکان باید لوازم هنری را در دسترس خود داشته باشند.

  1. تقویت هوش کودکان با بازی در طبیعت

مارکهام اظهار می دارد: وقتی بچه ها بیرون از منزل وقت می گذرانند، آرام تر و شادتر هستند. این برای بزرگترها هم صدق می کند. او اعتقاد دارد که رفتن به کمپینگ، آموزش کودکان برای آتش درست کردن بی خطر و استفاده از دوربین برای جستجو و تماشای پرندگان به رشد کودک کمک می کند. هر چیزی که کودکان ها را به طبیعت متصل کند به خصوص اگر ملموس باشد، یک چیز فوق العاده است.

  1. تقویت هوش کودکان با مجلات

شما و فرزندتان می توانید یک مجله مشترک بنویسید که مزایای زیادی دارد. مارکهام پیشنهاد می دهد این کار را زمانی شروع کنید که کودکتان در حدود هشت سالگی باشد. این همکاری برای تهیه مجله می تواند روابط شما را تقویت کند و به بچه ها کمک کند تا چیزهایی را که ممکن است موجب رنجش آنها شده باشد را با شما در میان بگذارند. قبل از خرید لباس ارتشی در سایت به راهنمای اندازه حتما مراجعه کنید تا سایز دقیق خود را ببینید.

مطمین نیستید که از کجا شروع کنید؟ والدین باید احساسات خود را با فرزندشان سهیم شوند، مانند این که به او بگویند وقتی به سفر کاری می روند چقدر دلشان برای او تنگ می شود. همچنین سعی کنند خیلی سریع به احساسات فرزند خود پاسخ دهند تا او علاقه اش را از دست ندهد. همچنین کودک شما از طریق نوشتن می تواند از ارتباط با دیگران سود ببرد.

این یک هنر گم شده است که می تواند در یادگیبازی فکری پیر و جوان نمی شناسد. برای یک دورهمی یا حتی وقت گذراندن یک نفره، چه کاری بهتر از انجام بازی فکری سراغ دارید؟ بازی های فکری فردی و گروهی، روز به روز متنوع تر و جذاب تر می شوند و این امکان را فراهم می کنند که در کنار سرگرم کردن، به تقویت هوش و حافظه هم کمک کنند. در این مقاله از سرویس در به بررسی و معرفی 16 بازی فکری سرگرم کننده و جذاب، برای بزرگسالان، نوجوانان و کودکان می پردازیم.

فواید بازی برای تقویت ذهن و حافظه

بازی در هر سنی می تواند موجب تقویت هوش و حافظه در افراد شود و با از بین بردن استرس، افراد را بهتر به دنیای بیرون وصل کند. تنها موضوعی که باید در مورد بازی های فکری به یاد داشته باشید این است که برای کودک خود از بازی مناسب سن او استفاده کنید. در ادامه می توانید با برخی از فواید بازی برای تقویت ذهن و حافظه آشنا شوید.

*بازی کردن به ترشح اندورفین در بدن کمک می کند و موجب می شود احساس بهتری را تجربه کنید.

*عملکرد مغز با بازی کردن بهبود پیدا می کند.

*به چالش کشیدن مغز و انجام بازی می تواند به تقویت حافظه کمک زیادی کند.

*افزایش خلاقیت و تحریک تخیل از دیگر فواید بازی کردن است.

*بازی کردن موجب بهبود روابط اجتماعی در کودکان و بزرگسالان می شود.

*بازی های گروهی موجب ایجاد صمیمیت و اعتماد می شود.

*بازی موجب تقویت احساس جوانی و شادی در افراد می شود.

اهمیت بازی موجب شده تا روز جهانی بازی در تقویم بین المللی ثبت شود و هر سال 30 دسامبر این موضوع به همه افراد و خانواده ها یادآوری شود.

انواع بازی های فکری

بازی ها بنا بر نوع و شیوه انجام و طراحی، معمولا به 4 دسته تقسیم می شوند. این تقسیم بندی از قرار زیر است:

  • بازی های تخته ای یا رومیزی (برد گیم)
  •  کارتی
  • ابداعی یا ساختنی
  • معمایی

در ادامه به معرفی چند بازی فکری محبوب در دسته بندی های بالا می پردازیم.

بازی های تخته ای یا برد گیم

در بازی های تخته ای، بازی روی یک میز طراحی شده یا صفحه بازی را می توان روی میز قرار داد. این بازی ها می توانند از دو نفر به بالا شرکت کننده داشته باشند. در این نوع از بازی فکری، علاوه بر سرگرمی، تعامل و حس انجام یک رقابت گروهی، آن را هیجان انگیز می کند. این نوع بازی طرفداران بسیار زیادی دارد و عموما در پارک ها، مهمانی ها، کافه ها و … سرگرمی بسیار خوبی است.

1- بازی فکری مونوپولی (Monopoly)

مونوپولی یکی از محبوب ترین و جذاب ترین بازی های فکری مناسب بزرگسالان برای دورهمی ها است که در سال 1903 اختراع شد. در این بازی یک تاس برای روند بازی تصمیم می گیرد. مونوپولی یک بازی تخته ای اصالتا آمریکایی است که ساعت ها طول می کشد. بازیکنان در این بازی برای به دست آوردن انحصار خانه های خاص در زمین بازی تلاش می کنند.

در کنار تاس، مجموعه ای از کارت ها هم وجود دارند که به همراه تاس شانس شما را هم محک می زنند. مونوپولی مدل های مختلفی دارد که شامل مدل دبلیو، مدل باب اسفنجی و … می شود. این بازی را جزو بازی های کارتی هم می توان به حساب آورد.

جنگا را احتمالا زیاد دیده اید، حتی اگر خودتان بازی نکرده باشید. در این بازی فکری سرگرم کننده، بلوک های چوبی روی هم قرار می گیرند و یک برج می سازند. این بازی برای کودکان هم مناسب است. در بازی جنگا، تعداد بازیکن ها مهم نیست. برای انجام این بازی فکری جذاب باید بلوک ها را روی سطح صاف بچینید و هر نفر یک بلوک از بین دیگر بلوک ها بردارد. هر بازیکنی که برج را خراب کند، بازنده حساب می شود.

در این بازی فکری جذاب، بازیکن ها در یک جزیره با نام کاتان، برای به دست آوردن امتیاز پیروزی، امتیاز جمع می کنند. رقابت بر سر منابع انجام می شود و حوادثی بر سر راه بازیکنان قرار می گیرد که باید از آن عبور کنند. کاتان از سال 1995 تا 2015 جوایز زیادی را به خود اختصاص داده و حتی یک فیلم هم از روی آن ساخته شده است.

بازی کاتان حتی نام «بازی دوران ما» هم لقب گرفته است. حمله برای دستیابی به منابع و ساخت و سازهای استراتژیک، فرصت و امتیازهای بازیکن را بالا می برد. برای برنده شدن در این بازی، باید فرد 10 امتیاز را درنهایت کسب کند. کلاه پلیس نیروی انتظامی همراه با آژیر سبک و قابل حمل بوده و به راحتی بر سر کودک جای می گیرد.

4- بازی فکری دژ برای همه رده های سنی

هوپا یک بازی ایرانی است که در سال 1392 محصولات خود را به بازار عرضه کرد. انواع مختلفی از این بازی با تصویرسازی های دقیق و جذاب در بازار وجود دارند. مثلا هوپا مدل دژ، برای رده سنی کودک، نوجوان و بزرگسال مناسب است. در این بازی، بازیکنان تلاش می کنند تا یک شهر جذاب بسازند و به بهترین حکمران در قلمرو پادشاهی تبدیل شوند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بازی هوش کودک چهار ساله" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بازی هوش کودک چهار ساله"، کلیک کنید.