12 اردیبهشت در دنیای علم چه خبر؟

تقویم علمی;

12 می، در دنیای علم چه می گذرد؟

در این تقویم رویدادهای مهم تاریخی مرتبط با علم و فناوری را مرور می کنیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تینو مدرن، تاریخ علم پر است از رویدادهای مهمی که شامل نوآوری ها، اکتشافات و حتی تولد و مرگ دانشمندان و مخترعان تاثیرگذار در جهان می شود. در این تقویم علمی، صفحات رویدادهای مهم مصادف با امروز دوازدهم اردیبهشت برابر با اول اردیبهشت را برمی گردانیم.

***

نمک ید دار

در 1 می 1924، معادل 12 می 1303، اولین نمک خوراکی یددار در فروشگاه های مواد غذایی در ایالت میشیگان ایالات متحده فروخته شد. نمک سفره حاوی 0.01 درصد یدید سدیم به عنوان یک افزودنی غذایی است، زیرا مصرف کافی ید باعث کاهش بروز گواتر (تورم بزرگ غده تیرویید در گردن) می شود. به اصرار انجمن پزشکی ایالتی میشیگان و پروژه ای به رهبری دیوید موری کاوی، شرکت نمک مورتون افزودن ید به محصولات نمک خوراکی را پذیرفت که در ابتدا تمایلی نداشت، اما در پایان همان سال در دسترس قرار گرفت. بازار ملی دیوید مارین، آسیب شناس آمریکایی، در آزمایشی که بین سال های 1917 تا 1922 بر روی گروه بزرگی از دختران مدرسه ای انجام داد، ارزش قابل توجه ید را در کاهش گواتر نشان داد. مارین بعداً در سازمان بهداشت جهانی روی استفاده از ید در نمک کار کرد و مزایای آن را بیشتر گسترش داد.

12 می، در دنیای علم چه می گذرد؟

آسپرین

در 1 می 1899، معادل 12 می 1278، شرکت داروسازی آلمانی بایر آسپرین را به صورت پودر معرفی کرد. این دارو توسط محققی از همین شرکت به نام فلیکس هافمن در 10 آگوست 1897 کشف شد. هافمن که به عنوان شیمیدان در شرکت داروسازی بایر آلمان کار می کرد، به دنبال درمان بهتری برای روماتیسم مزمن پدرش بود تا جایگزین اسید سالیسیلیک شود که طعم بدی داشت و باعث ناراحتی معده می شد. در 10 آگوست 1897 با استیل کردن اسید سالیسیلیک با اسید استیک مشتقی به نام اسید استیل سالیسیلیک تولید کرد. مطالعات شرکتی نشان داده است که این دارو برای کاهش درد و تب بی خطر و موثر بوده و می توان از آن به عنوان یک داروی ضد التهاب استفاده کرد. از سال 1899 این ماده با نام تجاری آسپرین به فروش می رسد. نام هافمن در حق ثبت اختراع است، و او رییس بخش بازاریابی دارو شد، اما هیچ سهم مالی از موفقیت جهانی آن دریافت نکرد. سپس در اول ژانویه 1915 آسپرین به شکل قرص معرفی شد.

12 می، در دنیای علم چه می گذرد؟

قمر نپتون

در 1 می 1949، مانند 12 می 1328، جرارد کویپر دومین قمر نپتون به نام نیرید را کشف کرد که بیرونی ترین قمر و سومین قمر بزرگ شناخته شده این سیاره است. قطر نرید 340 کیلومتر، مدار نیمه اصلی آن به دور نپتون 5،513،818 کیلومتر، دوره آن 360.14 روز، انحراف آن 7.090 درجه و خروج از مرکز آن 0.7507 است. نام نیرید به پوره های دریایی شامل 50 دختر نریوس و دوریس اطلاق می شود که در اعماق دریای اژه و مدیترانه زندگی می کردند و با پدرشان در غارهای نقره ای زندگی می کردند. ستاره شناس هلندی-آمریکایی کویپر، علاوه بر قمر اورانوس، نیرید، میراندا را نیز کشف کرد.

12 می، در دنیای علم چه می گذرد؟

بیماری میناماتا

در 1 مه 1956 برابر با 12 می 1335، مدیر بیمارستان کارخانه چیسو در شهر میناماتا به مقامات بهداشت عمومی محلی گزارش “شیوع یک بیماری ناشناخته در سیستم عصبی مرکزی” داد. این روز بعدها به عنوان سالگرد رسمی کشف این بیماری در تاریخ ژاپن اعلام شد. پس از این اعلام محققان دانشگاه کوماموتو علت این بیماری را مسمومیت غذایی ناشی از فلزات سنگین عنوان کردند و پس از مدتی مشخص شد که عامل اصلی بیماری میناماتا مصرف مواد غذایی آلوده به کرم های ارگانیک است. علایم این بیماری با مشکلات راه رفتن، صحبت کردن، دیدن، شنوایی، بی حسی اعضای بدن، اسپاسم عضلانی و همچنین از دست دادن هوشیاری و تعادل در ساکنان میناماتا همراه بود.

12 می، در دنیای علم چه می گذرد؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "12 اردیبهشت در دنیای علم چه خبر؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "12 اردیبهشت در دنیای علم چه خبر؟"، کلیک کنید.