کلید استانبول به چه فردی می رسد؟

مهسا مژدهی: روز یکشنبه سرنوشت استانبول برای چهار سال پیش رو مشخص می شود. انتخابات شهرداری های ترکیه که پیش از این در سال 2019 برگزار شده بود، از اهمیت زیادی برخوردار است. در این کشور عموما انتخابات شهرداری ها را پیش زمینه آینده سیاسی کشور می دانند. اردوغان که خود زمانی شهردار استانبول بود و سپس به عنوان رییس جمهور انتخاب شد، نمونه واضحی از آن است که در ترکیه شهردار استانبول اغلب به نقش بالاتر و مهم تری دست پیدا می کند و کسی که کلید شهرداری شهر را به دست بگیرد، آینده سیاسی خود را تضمین کرده است.

در استانبول شهر در تصرف تبلیغات انتخاباتی است. از همین حالا دولت اعلام کرده نوشیدن نوشیدنی های الکلی برای روز یکشنبه ممنوع است و پلیس بر سر این موضوع با کسی شوخی ندارد. حکمی که نشان می دهد دولت نگران درگیری هایی است که امکان دارد میان هواداران گروه های مختلف در بگیرد. به ویژه آنکه در روزهای اخیر ویدیویی از مهاجران کرد و ترک تبار ترکیه در بلژیک منتشر شد که نشان می داد طرفداران دو طرف منتظر یک جرقه هستند.

چشم امیدها به امام اوغلو است

اکرم امام اوغلو شهرار فعلی استانبول از محبوبیت نسبتا زیادی برخوردار است. وقتی در سال 2019 کاندیدای شهرداری مهم ترین شهر ترکیه بود، استانبول در دست طرفداران او به نظر می رسید. از یک ماه قبل از برگزاری انتخابات تقریبا مشخص بود که رقیب، از یاران اردوغان، هیچ شانسی برای پیروزی در انتخابات مقابل امام اوغلو ندارد. خبرنگارانی که با او مصاحبه کرده اند معتقدند امام اوغلو شخصیت کاریزماتیک دارد و مرد معقولی به نظر می رسد.در روز 23 ژوین 2019 انتخابات برگزار شد و با اختصاص تقریباً 54درصد از آراء، امام اوغلو از رقیب خود بن علی ییلدیریم پیشی گرفت و شهردار استانبول شد.

کلید استانبول به چه فردی می رسد؟

اردوغان: باید به فرزند بی قانون غرب فشار بیشتری وارد کنیم

کشته شدن 12 عضو پ.ک.ک در شمال عراق در عملیات ترکیه

انتخابات ریاست جمهوری سال 2023 نشان داد یکدست بودن مردم ترکیه در حمایت از اردوغان دچار خلل بزرگی شده است. انتخابات به دور دوم کشید و اردوغان به زحمت توانست رقیب خود را شکست دهد. مخالفان اردوغان در آن انتخابات حالا دل به امام اوغلو و پیروزی در انتخابات شهرداری استانبول بسته اند. مخالفان دولت اردوغان امیدوارند روندی را که در سال 2019 برای کاهش قدرت حزب عدالت و توسعه به رهبری رییس جمهور ترکیه شروع کرده اند در انتخابات سال 2024 ادامه دهند.

مراد کوروم کیست؟

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه روز یک شنبه 17 دی، مراد کوروم وزیر سابق محیط زیست را به عنون نماینده حزب عدالت و توسع نامزد انتخابات شهرداری استانبول معرفی کرد.کوروم که 47 سال سن دارد از ژوییه 2018 تا ژوین گذشته در سمت وزیر محیط زیست و شهرسازی مشغول به کار بود و پس از انتخابات از سمت خود کناره گیری کرد.

کوروم یکی از چهره های سیاسی بود که در زمین لرزه جنوب ترکیه در سال گذشته از اقدامات دولت حمایت کرد. مساله اصلی در مورد موراد کوروم این است که او فرسنگ ها با ییلدیریم رقیب پیشین امام اوغلو فاصله دارد. ییلدیریم فاقد هرگونه محبوبیت و کاراکتر بود. مراد کوروم البته در بین طرفداران حزب عدالت و توسعه گزینه ای معقول، مردی جوان و با رزومه ای نسبتا قابل قبول به حساب می آید. نظرسنجی ها نشان می دهد در شهر استانبول رقابت دوشادوشی بین کوروم و امام اوغلو وجود دارد که پیشبینی انتخابات را مشکل می کند.

این انتخابات سرنوشت آینده را تعیین میکند

تا سال 2019 اردوغان خودش و حزب عدالت و توسعه را شکست ناپذیر و بدون رقیب فرض می کرد. اما در همان هفته های پیش از انتخابات شور وحال خیابان های استانبول نشان می داد که اردوغان قافله را باخته است. با این حال انتخابات 2023 و برد او، نشان داد که رییس جمهور ترکیه کسی نیست که به سادگی پا پس بکشد و قشر سنتی این کشور با وجود تورم کمر شکن، از دست دادن آزادی های مدنی و … باز هم سمت اردوغان خواهند ایستاد. در صورتیکه او و عدالت و توسعه بتوانند انتخابات روز یکشنبه را برنده شوند، اردوغان احتمالا در ویلای ساحلی خود در استانبول و بر روی بالکن آن که اطرافش پوشیده از پرچم های ترکیه است خواهد ایستاد و سخنرانی پیروزی سر خواهد داد. او برای چنین لحظه ای چهار سال صبر کرده است.

اما در طرف مقابل امام اوغلو و حامیانش بر روی رای نسل جدید شرط بسته اند. آنها می دانند که استانبول در مقایسه با دیگر شهرهای ترکیه سنتی به حساب نمی آید و برد در این شهر کار چندان سختی نخواهد بود. در انتخابات سال2023 هم اهالی استانبول نشان دادند که اقبالی به اردوغان نشان نمی دهند. علاوه بر این امام اوغلو به رای دهندگان کرد نزدیک است و پیش از این هم توانسته آرای آنها را به اسم خود در آورد.

اردوغان در مراسمی خطاب به مردم استانبول گفت ما باید این شهر را در 31 مارس از استبداد حزب جمهوری خواه خلق نجات دهیم. این همان ایده ای است که اردوغان می خواهد آن را هرطور شده عملی کند. او قصد دارد حزب جمهوری خواه خلق که قدیمی ترین حزب ترکیه است به طور کامل از صحنه سیاسی کشور کنار بگذارد، تکلیف خود را با ایده های آتاتورک روشن کرده و برای همیشه از او عبور کند و دیگر به خاطر سایه نام او مراعات هیچ کس را در ترکیه نکند.

شعارهای امام اوغلو «با قدرت به سمت خدمت برای استانبول» و «بار دیگر پیروز خواهیم شد» است. منتقدانش می گویند این شعارها در طول چهار سال گذشته دردی از مردم استانبول و ترکیه دوا نکرده اند. آنها معتقدند درست است که امام اوغلو خوش صحبت و خنده روست، اما سفر را به رسیدگی به کلانشهر استانبول ترجیح می دهد و سیاستمداری نیست که بتوان روی او برای رقابت طولانی مدت با اردوغان و حزب اعتدال و توسعه حساب کرد.

311312

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کلید استانبول به چه فردی می رسد؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کلید استانبول به چه فردی می رسد؟"، کلیک کنید.