چرایی اهمیت انتخابات 2024 مکزیک

چرایی اهمیت انتخابات 2024 مکزیک

رسول سلیمی: انتخابات 2024 مکزیک بزرگ ترین انتخابات در تاریخ این کشور خواهد بود. این اهمیت نه به دلیل تعداد رای دهندگان است، بلکه به این دلیل است که تمام 32 ایالت مکزیک، انتخابات همزمانی را برای کرسی های محلی برگزار خواهند کرد. در ژوین 2024، مکزیکی ها برای انتخاب رییس جمهور جدید، 500 عضو مجلس نمایندگان، 128 سناتور، 9 فرماندار و هزاران دفتر محلی به پای صندوق های رای خواهند رفت. رای دهندگان مکزیکی برای بیش از 20 هزار در سراسر کشور رای خواهند داد. این رقم شش برابر بیشتر از تعداد افرادی است که در اخرین انتخابات عمومی سال 2018 به رقابت پرداختند. از میان این انتخابات، مهم ترین انها انتخابات برای تعیین رییس جمهور بعدی مکزیک است. قانون اساسی مکزیک اجازه می دهد تا روسای جمهور برای یک دوره شش ساله انتخاب شوند. از سوی دیگر دوره سنا در رابطه با دوره ریاست جمهوری اجرا می شود و با توجه به اصلاحات 2014، سناتورهای فعلی خواهند توانست به دنبال انتخاب مجدد برای یک دوره حداکثر 12 ساله باشند. نمایندگان نیز برای دوره های سه ساله انتخاب می شوند و می توانند برای چهار دوره متوالی، حداکثر 12 سال، انتخاب شوند.

اهمیت این دور از انتخابات چیست؟

این انتخابات مهم است؛ زیرا مکزیکی ها اولین رییس جمهور زن خود را انتخاب خواهند کرد. اگرچه این اولین بار نیست که زنان در مکزیک در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کنند و هر دو ایتلاف سیاسی اصلی در این کشور، زنان را نامزد می کنند، اما این موضوع اهمیت دارد که در نهایت یک زن، مکزیک را رهبری خواهد کرد.

نامزدهای زن ریاست جمهوری اعلام کردند سیاست های رفاه اجتماعی موجود دولت، از جمله بورس تحصیلی برای دانشجویان، یارانه های کشاورزان و برنامه های توسعه زیرساخت های دولت را برای مناطق کمتر توسعه یافته کشور ادامه خواهد داد. بااین حال، چالش برای آنها نشان دادن تداوم سیاست های رییس جمهور فعلی مکزیک (اوبرادور) در زمینه های کلیدی مانند انرژی، معدن، زیرساخت ها، بهداشت، امنیت و اصلاحات پیشنهادی در موسسات مکزیکی است.

این در حالی است که هر کسی که به عنوان رییس جمهور انتخاب شود، با مشکلاتی مواجه خواهد شد که از رکود اقتصادی ناشی می شود. فشار دولت برای حمایت از بخش دولتی باعث شده که شرکت های خصوصی سرمایه گذاری در کشور را کاهش دهند. هزینه های اجتماعی توسط دولت منجر به سوالاتی در مورد پایداری مالی این برنامه ها شده است، به ویژه که مکزیک همچنان از اثرات پاندمی Covid19 رنج می برد. ازاین رو اگر برنامه فعلی رییس جمهور اوبرادور برای افزایش حقوق بازنشستگی اجتماعی توسط کنگره تصویب شود، فشار بر اقتصاد را افزایش خواهد داد. هر دو نامزد حمایت خود را از هزینه های اجتماعی ابراز کرده اند. بااین حال، باید دید که چگونه رییس جمهور جدید برنامه های رفاهی مردمی را متعادل خواهد کرد و درعین حال قادر به تولید پول برای حمایت از آنها خواهد بود. توزیع نابرابر ثروت و دسترسی به خدمات عمومی مانند مراقبت های بهداشتی و آموزش وپرورش همچنان مسایل مهمی برای رای دهندگان است. خشونت همچنان یکی از پایدارترین مشکلات کشور است. درحالی که مکزیک در طول سال ها اقداماتی را برای محدودکردن قدرت کارتل ها انجام داده است، آنها همچنان بخش های بزرگی از مکزیک را کنترل می کنند.

مسایل مهم پیش روی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مکزیک

از سوی دیگر اصلاحات انرژی در مکزیک نتوانسته موفقیت آمیز باشد. شرکت دولتی انرژی در مکزیک علی رغم حمایت دولت همچنان در حال ضرر است. سیاست های حاکمیت، مشارکت بخش خصوصی و دولتی را محدود کرده و ظاهراً بخش خصوصی را نیز با محدودیت های شدیدی مواجه کرده است. درحالی که سناتور گالوز حمایت خود را از بخش انرژی های تجدیدپذیر اعلام کرده است، خانم کلودیا شین بام به تداوم سیاست فعلی انرژی مکزیک برای حمایت از شرکت های دولتی اشاره کرده است. بااین حال، او متعهد شده که سهم انرژی های تجدیدپذیر را برای رسیدگی به نگرانی های تغییرات آب وهوایی افزایش دهد. با دو سیاست که به نظر می رسد اگرچه متناقض با یکدیگرند اما باتوجه به فشار جهانی برای انتقال انرژی سبز و اقتصاد سبز، رییس جمهور جدید مکزیک باید برای پیداکردن یک سیاست برای افزایش تولید در مواجهه با تقاضای روبه رشد تلاش کند.

این در حالی است که مهاجرت همچنان یک مسیله مهم برای روسای جمهور در مکزیک است. چارچوب سیاست مهاجرتی مکزیک تحت اداره اوبرادور که در ترویج مهاجرت امن، منظم و قانونی قرار دارد، به دنبال هدف قراردادن علل ریشه ای مهاجرت نامنظم و اولویت بندی مسیرهای قانونی از دیدگاه حقوق بشر است. بااین حال، با افزایش مهاجرت غیرقانونی، اقدامات مربوط به کنترل مهاجرت و اجرای آن، اجرای سیاست های جدید در سراسر کشور را تحت تاثیر قرار داده است. ازاین رو در آینده، دولت جدید باید سیاست هایی را طراحی کند که مهاجرت از مکزیک را به عنوان ترانزیت برای مهاجران دیگر موردتوجه قرار دهد.

تاثیر انتخابات امریکا بر سیاست داخلی مکزیک

اما نکته مهم تر آنکه انتخابات مکزیک در همان سال انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده برگزار می شود و دو انتخابات ریاست جمهوری بافاصله پنج ماه برگزار خواهد شد. درحالی که مکزیک و ایالات متحده همچنان شرکای تجاری کلیدی برای یکدیگر هستند، جریان مهاجران غیرقانونی و مواد مخدر همچنان زمینه های چالش در روابط دوجانبه خواهد بود. با دولت های جدید در مکزیکوسیتی و واشنگتن، پویایی که بین رهبران منتخب ظاهر می شود، احتمالاً مسیر روابط دوجانبه را در دهه آینده شکل خواهد داد. همچنین مهم است که مکزیک اقداماتی را برای شهروندان خود در خارج از کشور و کسانی که در خارج از کشور متولد شده اند برای ثبت نام برای راه دادن در انتخابات 2024 انجام داده است.

ناظران سیاسی معتقدند در صورت تقسیم کنگره بین دو جریان سیاسی و عدم برتری یکی از جریان ها، رییس جمهور جدید ممکن است در تصویب اصلاحات و تصویب تغییرات سیاست، به ویژه دررابطه با اصلاحات اقتصادی با رشد آهسته و مشکلات جدی مواجه شود. اما آنچه اهمیت دارد این است که انتخابات مکزیک، روابط آینده این کشور را با شرکای شمالی و جنوبی خود و ایالات متحده تنظیم خواهد کرد.

311213

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرایی اهمیت انتخابات 2024 مکزیک" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرایی اهمیت انتخابات 2024 مکزیک"، کلیک کنید.