پوتین به کم قانع نیست/ روسیه در موضع برتر قرار دارد

به گزارش تینو مدرن، دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در مصاحبه ای با روزنامه «آرگومنت و فکتس» عنوان کرد: «ما در یک حالت جنگی هستیم. ابتدا عملیات ویژه نظامی آغاز شد و هنگامی که غرب به طور جمعی عضوی از طرف اوکراین شد، این عملیات به جنگ تغییر پیدا کرد. من نسبت به این موضوع متقاعد شده ام و همه باید متوجه آن شوند».

سخنگوی کرملین در ادامه افزود: «روسیه به انجام اقدامات خود ادامه خواهد داد و این عملیات ویژه امنیت شهروندان و سرزمین های اوکراین را تهدید نمی کند».

پسکوف هم چنین تاکید کرد: «روسیه نمی تواند اجازه دهد در مرزهای خود طرفی وجود داشته باشد که بخواهد از هر روشی برای جدا کردن کریمه از آن استفاده کند».

در 24 فوریه 2022، ارتش روسیه حدود 200000 سرباز را به چندین بخش از مرز با اوکراین اعزام کرد. ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و مشاورانش انتظار داشتند که این کارزار از سه روز تا دو هفته طول بکشد. هدف از بین بردن رهبری غیرنظامی و نظامی اوکراین و جایگزینی آنها با یک دولت نیابتی بود که درخواست های مسکو را انجام دهد. اما واقعیت ثابت کرد که آنها کاملاً در اشتباه بودند. ارتش و جمعیت غیرنظامی اوکراین محکم ایستادند و به مقابله پرداختند. تحویل فوری سیستم های تسلیحاتی غربی به اوکراینی های مصمم کمک کرد تا ابتدا نیروهای روسی را متوقف و سپس به عقب برانند. جنگ اکنون وارد سومین سال خود شده است و این احتمال وجود دارد که فراتر از امسال نیز ادامه یابد.

پوتین به کم قانع نیست/ روسیه در موضع برتر قرار دارد

روسیه در موضع برتر قرار دارد

در این برهه از زمان، به نظر می رسد روسیه در موضع بهتری به نسبت اوکراین قرار دارد. این مزیت به دو علت است: مهمات و نیروی انسانی. مجتمع نظامی-صنعتی روسیه با تمام ظرفیت کار می کند و مواد لازم را تولید می کند. روسیه همچنین از رژیم های دوست مانند کره شمالی تجهیزات نظامی دریافت می کند. همچنین پس از اعلام بسیج همگانی در سپتامبر 2022، مقامات نظامی توانسته اند سربازان کافی را به کار بگیرند.

در همین حال، اوکراین به دلیل ناتوانی بایدن در تصویب بسته کمک مالی به این کشور در کنگره آمریکا برای تامین تسلیحات و تجهیزات دچار مشکل شده است. اعضای اتحادیه اروپا نمی توانند مشکل کمبود ذخایر مهمات اوکراین را حل کنند زیرا نتوانسته اند تولید نظامی-صنعتی خود را افزایش دهند. علاوه بر این، اوکراین با کمبود نیرو مواجه است، زیرا حداقل سن استخدام در ارتش را روی سن27 سال ثابت نگه داشته است.

نابرابری در میدان نبرد در حال خودنمایی است. اخیراً اوکراینی ها مجبور شدند از شهر آودیوکا در نزدیکی دونتسک عقب نشینی کنند و یک پیروزی شیرین به پوتین دادند. آنها در سایر بخش های جبهه نیز با فشار مواجه هستند، از جمله در نزدیکی کرمینا و کوپیانسک.

امیدی به مذاکره نیست

با شتاب گرفتن روسیه، صداهایی مبنی بر اینکه اوکراین باید تن به صلح دهد، شروع شده است. استدلال آنها این است که کی یف اکنون باید شرایط پوتین را بپذیرد زیرا در آینده در موقعیت ضعیف تری قرار خواهد گرفت.

با این حال، احتمال هرگونه مذاکره بسیار اندک است. هیچ نشانه ای وجود ندارد که پوتین و اطرافیانش اهداف اولیه خود را برای تحت سلطه در آوردن اوکراین تغییر داده باشند. وقتی مسکو معتقد است که جنگ به نفع آنها در جریان است مذاکره برای او چه مزیتی دارد؟ شاید تنها مزیت یک آتش بس موقتی برای روسیه تجدید قوا باشد و این چیزی است که اوکراین به شدت از آن واهمه دارد.

البته دست اوکراین هم کاملا خالی نیست. کی یف ناوگان دریای سیاه روسیه را از بین برده است و گل سرسبد آن، مسکوا را غرق کرده است. علاوه بر این، اوکراین توانایی حمله به اهدافی در اعماق خاک روسیه را نشان داده است، مانند پایانه صادرات نفت در اوست لوگا.

اگر جنگ امروز به پایان برسد نه روسیه راضی است و نه اوکراین . مسکو به دنبال فتح تنها قسمت هایی از اوکراین نبود و نیست، پوتین می خواهد کل اوکراین را تحت سلطه خود در آورد؛ اوکراین نیز اکنون به دنبال توقف جنگ نیست. ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین و دولت او بارها اعلام کرده اند که هدفشان آزادسازی کل کشور است.

برای هر دو طرف، جنگ تنها گزینه است. روسیه با جدیت کارزار فتح خود را دنبال و اوکراین نیز شجاعانه از خود دفاع خواهد کرد. به جز پیروزی قاطع مسکو یا کی یف در ماه های آینده که بسیار بعید است هیچ چیز نمی تواند این جنگ را به پایانی قطعی نزدیک کند.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پوتین به کم قانع نیست/ روسیه در موضع برتر قرار دارد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پوتین به کم قانع نیست/ روسیه در موضع برتر قرار دارد"، کلیک کنید.