پهپادهای کوچک، قاتل تانک های ناتو در جنگ اوکراین

یک رسانه آمریکایی با اشاره به کاربرد تسلیحات پیشرفته در جنگ های مدرن، از جمله به کارگیری پهپادهای کوچک برای نابودی تانک ها در جنگ اوکراین، آینده عملیات های زمینی را با توجه به نقش این جنگ افزار مهم در میدان بررسی کرد.

به گزارش تینو مدرن، یک رسانه آمریکایی در گزارشی با اشاره به آسیب پذیری تانک ها در قبال تسلیحات مدرنی مانند پهپادهای انتحاری و پهپادهای دید اول شخص(FPV)، مطرح کرد، حتی قوی ترین تانک های آمریکایی نیز که اوکراین در عملیات های زمینی خود در میدان جنگ با روسیه به آن متکی است، از این قاعده مستثنی نیستند.

در این گزارش که در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شده، آمده است: جنگ پهپادی در اوکراین که شکل جنگ مدرن را تغییر داده است، تلفات سنگینی را به یکی از برجسته ترین نمادهای قدرت نظامی آمریکا، یعنی تانک ها، تحمیل کرده و این تهدید را ایجاد کرده است که نحوه استفاده از آن در درگیری های آینده را دگرگون خواهد کرد.

یک مقام ارشد آمریکایی می گوید، در دو ماه گذشته، نیروهای روسیه پنج فروند از 31 تانک «آبرامز ام 1» آمریکایی را منهدم کرده اند که پنتاگون پاییز گذشته به اوکراین فرستاده بود.

از سوی دیگر، سرهنگ «مارکوس راینر» یکی از آموزش دهندگان نظامی استرالیا که از نزدیک استفاده از تسلیحات در اوکراین را رصد می کند، می گوید که از زمان اعزام تانک ها به خط مقدم در اوایل سال میلادی جاری، حداقل به سه فروند دیگر نیز آسیب هایی وارد شده یا در طی جنگ گم شده اند.

طبق اعلام وبگاه تحلیلی نظامی اوریکس که طبق شواهد عینی، این خسارات و تلفات را بررسی می کند، این تنها تعداد کمی از 796 تانک رزمی اصلی اوکراین است که از زمان آغاز جنگ در فوریه 2022، تخریب شده، توقیف شده یا رها شده اند.

شمار زیادی از آن ها تانک های زمان اتحادیه جماهیر شوروی یا ساخت اوکراین هستند و 140 فروند از تانک هایی که در طی جنگ تخریب شدند، از سوی کشورهای ناتو به اوکراین عرضه شده بودند.

طبق داده های اوریکس، روسیه تاکنون، بیش از 2 هزار و 900 تانک خود را از دست داده است، اگرچه اوکراین مدعی است که این تعداد به بیش از 7 هزار فروند می رسد.

پهپادهای کوچک، قاتل تانک های ناتو در جنگ اوکراین
تانک آمریکایی «آبرامز» در یک دوره آموزشی در لهستان، 2022

طبق بررسی اوریکس، تانک های آلمانی لیوپارد نیز در اوکراین هدف قرار گرفته اند و حداقل 30 فروند از آن ها منهدم شده اند. اما معمولا نظرها این است که آبرامز قوی ترین تانک جهان است.

«کان کاساپوغلو» یک تحلیلگر دفاعی در اندیشکده هادسون واشنگتن می گوید اینکه این تانک ها نیز بسیار آسان تر از آنچه برخی کارشناسان و مقامات تصور می کردند، طی این حمله های پهپادی قابل تخریب هستند، نشان دهنده دگرگونی ماهیت جنگ مدرن طی جنگ اوکراین است.

تانک ها به رغم پرقدرت بودن، غیرقابل نفوذ نیستند و آسیب پذیرترین نقاط آن ها نازک ترین قسمت ساختار زرهی مستحکم آن هاست، یعنی در قسمت فوقانی، بدنه موتور پشتی و فضای میان بدنه تانک و برجک آن.

تانک ها تا چندین سال با تسلیحاتی مانند مین های زمینی، بمب های کنارجاده ای، آرپی جی ها و موشک های هدایت شونده ضدتانک هدف قرار می گرفتند. در اوایل جنگ اوکراین، از این تسلیحات به طور گسترده استفاده می شد، چراکه می شد با آن ها تانک ها را بالا و 90 درصد اوقات هدف قرار دهند.

اما پهپادهایی که حالا در جنگ اوکراین از آن ها برای هدف قرار دادن تانک ها استفاده می شود، بسیار دقیق تر هستند.

این پهپادها که به آن پهپاد با نمای اول شخص گفته می شود، مجهز به دوربینی هستند که تصاویر آنی را به کنترل کننده خود پخش می کنند که می تواند این پهپادها را برای هدف قرار دادن تانک ها از آسیب پذیرترین نقاط آن ها هدایت کند.

سرهنگ راینر می گوید که در بسیاری از موارد پهپادهای دید اول شخص برای «یک سره کردن کار» تانک هایی استفاده شده است که با مین یا موشک های ضدتانک آسیب دیده اند. این کار برای جلوگیری از جمع آوری تانک های آسیب دیده و تعمیر آن ها انجام می شود.

پهپادهای کوچک، قاتل تانک های ناتو در جنگ اوکراین
هدایت یک پهپاد دید اول شخص با عینک سه بعدی توسط سرباز اوکراینی در ماه مه در پناهگاهی در دونتسک

قیمت پهپادها به اندازه و پیچیدگی آن ها بستگی دارد و با 500 دلار نیز قابل تهیه هستند. این مبلغ سرمایه گذاری ناچیزی برای از میان بردن تانک های 10 میلیون دلاری آبرامز محسوب می شود.

به گفته سرهنگ راینر، برخی از پهپادها قابلیت حمله مهمات را نیز دارند که شدت انفجار آن ها را بیشتر می کند.

در ادامه این مطلب آمده است: «مایکل کافمن» یکی از اعضای ارشد برنامه روسیه و اوراسیا در بنیاد کارنگی واشنگتن می گوید «در این برهه، موثرترین راه برای غلبه بر پهپادهای دید اول شخص، جنگ الکترونیکی و انواع مختلف پدافند غیرعامل است، از جمله مجهز کردن تانک ها به سپرها و پوشش های زرهی اضافی.»

سرهنگ راینر با اشاره به اهمیت تانک ها می گوید، مهندسان نظامی از زمان به کارگیری تانک ها در میدان، به دنبال روش های جدیدی برای تخریب آن ها بوده اند و پهپادهای دید اول شخص باعث منسوخ شدن تانک های آبرامز و دیگر تانک های پیشرفته مانند لیوپاردهای آلمانی در اوکراین نشده اند.

او با اشاره به این که «تصرف زمین تانک می خواهد»، بیان کرد: پهپادهای دید اول شخص یکی از بخش های اصلی جریانی هستند که به گفته تحلیلگران، میدان جنگ را به زیر زمین خواهد کشاند که در آن، تسلیحات کنترل از راه دور روی زمین به فعالیت های رزمی می پردازند. با این شرایط، سربازان  سامانه های تسلیحاتی را از پناهگاه های زیرزمینی در همان نزدیکی هدایت می کنند تا اطمینان بیابند که خطوط ارتباط تصویری و فرکانس رادیویی با این تسلیحات قطع نشود.

راینر می گوید، «این گونه نبردهای زمینی می تواند تا حد زیادی پهپادهای دید اول شخص را در قبال تسلیحات بدون سرنشین زمینی قرار دهد و باهم مانند فیلم «نابودگر» بجنگند.»

انهای پیام

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پهپادهای کوچک، قاتل تانک های ناتو در جنگ اوکراین" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پهپادهای کوچک، قاتل تانک های ناتو در جنگ اوکراین"، کلیک کنید.