ویکتور اوربان: بازگشت ترامپ برای جهان بهتر خواهد بود

ویکتور اوربان: بازگشت ترامپ برای جهان بهتر خواهد بود

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان مدعی شد که دونالد ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات نوامبر و بازگشت دوباره به کاخ سفید قادر به توقف جنگ میان روسیه و اوکراین خواهد بود.

به گزارش تینو مدرن، اوربان که رابطه دیرینه خوبی با ترامپ دارد، روز شنبه در پیامی ویدیویی در صفحه فیس بوک خود این اظهارنظر را پس از دیدار روز جمعه خود با ترامپ، چهل و پنجمین رییس جمهور آمریکا در اقامتگاه مارالاگو در فلوریدا مطرح کرد.

رهبر مجارستان گفت زمانی که ترامپ بین سال های 2017 تا 2021 بر سر کار بود، «رییس جمهور صلح بود، او در سراسر جهان از احترام برخوردار بود و بنابراین شرایط را برای صلح ایجاد کرد.» به گفته اوربان، در آن زمان هیچ درگیری در اوکراین یا «خاورمیانه» وجود نداشت. نخست وزیر مجارستان تاکید کرد: «امروز، اگر او رییس جمهور آمریکا بود، هیچ جنگی رخ نمی داد.»

به گفته اوربان، ترامپ و او توافق کردند که «اگر رهبران جهانی وجود داشته باشند که خواهان صلح باشند، صلح برقرار خواهد شد.» نخست وزیر مجارستان افزود که «مفتخر» است که کشورش یکی از کشورهایی است که برای صلح تلاش می کند.

از زمان آغاز جنگ میان مسکو و کی یف در فوریه 2022، مجارستان به طور مداوم خواستار راه حل دیپلماتیک برای این بحران بوده است. برخلاف همسایگان اتحادیه اروپا، بوداپست از ارایه تسلیحات به کی یف خودداری کرده، روابط اقتصادی خود را با مسکو حفظ کرده و تحریم های این اتحادیه علیه روسیه را «ضدسازنده» خوانده است.

روسیه بارها اعلام کرده است که برای گفت وگو آماده است، اما تاکید کرده که هیچ پیشنهاد معقولی که وضعیت واقعی در میدان را توضیح دهد، از کی یف یا حامیان آن در ایالات متحده و اتحادیه اروپا دریافت نکرده است. به گفته مسکو، در چنین شرایطی راهی جز ادامه دادن به اهداف خود در اوکراین از طریق ابزار نظامی ندارد.

ویکتور اوربان توضیح داد که هدف از سفرش به فلوریدا این بود که بگوید ریاست جمهوری دوم ترامپ «برای کل جهان بهتر خواهد بود»، نه فقط برای روابط بوداپست و واشنگتن. نخست وزیر مجارستان افزود که البته این به مردم آمریکا بستگی دارد که چه کسی رییس دولت بعدی آنها باشد.

اوایل این هفته، ترامپ نامزد بالقوه جمهوری خواهان در انتخابات پنجم نوامبر شد، زیرا آخرین رقیب باقیمانده او، نیکی هیلی، پس از شکست در انتخابات مقدماتی در 14 ایالت از 15 ایالت، کارزار انتخاباتی خود را به حالت تعلیق درآورد.

جو بایدن، رییس جمهور آمریکا روز جمعه در جریان کمپین انتخاباتی خود در پنسیلوانیا به ترامپ و اوربان انتقاد کرد.

بایدن گفت: «می دانید که او [ترامپ] امروز در مارالاگو با چه کسی ملاقات می کند؟ اوربان مجارستانی که صراحتا گفته است که فکر نمی کند دموکراسی کارساز باشد، او به دنبال دیکتاتوری است.» بایدن مدعی شد که خودش به دنبال آینده ای است که «در آن از دموکراسی دفاع کنیم، نه اینکه آن را کاهش دهیم.»

ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی خود بارها قول داده است که در صورت بازگشت به دفتر کاخ سفید، مناقشه اوکراین را «ظرف 24 ساعت» حل و فصل خواهد کرد و مدعی شد که با ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه پای میز مذاکره می نشیند. این در حالیست که در پاییز 2022، زلنسکی فرمانی را امضا کرد که کی یف را از مذاکره با پوتین منع می کند.

پایان خبر تینو مدرن

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ویکتور اوربان: بازگشت ترامپ برای جهان بهتر خواهد بود" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ویکتور اوربان: بازگشت ترامپ برای جهان بهتر خواهد بود"، کلیک کنید.