مقام آمریکایی: مسایل انگشت شماری در طرح سازش ریاض-تل آویو باقی مانده است

مقام آمریکایی: مسایل انگشت شماری در طرح سازش ریاض-تل آویو باقی مانده است

یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا که با بلینکن به جده سفر کرده بود، می گوید مذاکرات در عربستان سعودی بر بخش دوجانبه یک طرح بزرگ تر متمرکز بود که در آن ریاض، رژیم صهیونیستی را در ازای پیشرفت قابل اعتماد در ایجاد کشور فلسطینی به رسمیت می شناسد.

به گزارش تینو مدرن، یک مقام همراه «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به عربستان که نخواست نامش فاش شود، گفت تنها «مسایل انگشت شماری» در طرح ایالات متحده و عربستان سعودی برای عادی سازی روابط ریاض با تل آویو باقی مانده است.

گفته شده این بخش از طرح شامل تضمین های دفاعی و کمک های ایالات متحده در تقویت برنامه هسته ای غیرنظامی در عربستان سعودی است.

در ماه ژانویه «بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی پیشنهادی از سوی بلینکن را رد کرد که به موجب آن عربستان سعودی روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی می کرد و در ازای آن تل آویو با فراهم کردن مسیری برای تشکیل کشور فلسطین موافقت می کرد.

به گزارش وبگاه تایمز اسراییل، کابینه تندرو رژیم صهیونیستی به شدت با تشکیل کشور فلسطین مخالف است اما تشکیل کشور فلسطین از نظر سعودی ها بخش ضروری هر توافق عادی سازی به شمار می رود.

در همین حال یک اندیشکده اسراییلی در گزارشی نوشت تلاش ها برای پیشبرد عادی سازی با این رژیم در عربستان با مخالفت مردمی آرام اما گسترده ای رو به رو است که در پی جنگ غزه بالا گرفته است.

بلینکن در عربستان با «محمد بن سلمان» ولی عهد سعودی و «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان ملاقات داشت. پس از آن «متیو میلر» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت بلینکن و بن فرحان «درباره نیاز فوری به حفاظت از همه غیرنظامیان در غزه» و افزایش فوری جریان کمک ها گفت وگو کردند.

در این بیانیه آمده است: «بلینکن بر تعهد ایالات متحده برای دستیابی به صلح پایدار از طریق ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی با تضمین های امنیتی برای اسراییل تاکید کرد.»

مقامات ایالات متحده ماه هاست مدعی هستند که برای ایجاد زمینه برای چنین «صلح پایداری» تلاش می کنند، با این ایده که این امر توافق عادی سازی عربستان و رژیم صهیونیستی را تسهیل می کند.

بلینکن در سفرهای اخیر خود به منطقه تاکید کرده اگر کابینه تل آویو می خواهد به عادی سازی با عربستان سعودی دست یابد و حمایت همسایگان عرب خود را برای امنیت و بازسازی غزه می خواهد، باید تصمیم های «سختی» بگیرد و به سمت راه حل 2 دولتی حرکت کند.

پایان خبر تینو مدرن

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مقام آمریکایی: مسایل انگشت شماری در طرح سازش ریاض-تل آویو باقی مانده است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مقام آمریکایی: مسایل انگشت شماری در طرح سازش ریاض-تل آویو باقی مانده است"، کلیک کنید.