فناوری پیشرفته آمریکا از ارتش روسیه سر درآورد

به گزارش تینو مدرن، مجلس سنای آمریکا سندی را منتشر کرده که قانون گذاران آن را مدرکی برای اثبات استفاده روسیه از فناوری های آمریکایی در جنگ اوکراین می دانند؛ یعنی سربازان روس و اوکراینی در نبرد با یکدیگر از تجهیزات ساخت آمریکا استفاده می کنند.

یافته های سنای آمریکا این احتمال را مطرح می کند که هم زمان با وضع تحریم های گسترده علیه دولت روسیه توسط کاخ سفید، صنایع آمریکایی با روسیه هم دستی کرده اند.

به گزارش روزنامه «واشنگتن تایمز»، بازرسان کمیته امنیت داخلی و امور دولتی در مجلس سنای آمریکا در حال بررسی میزان پیروی تولیدکنندگان آمریکایی از تحریم هایی هستند که واشنگتن علیه مسکو وضع کرده است.

به گزارش تینو مدرن، سناتور «ریچارد بلومنتال» نخستین یافته های این تحقیقات را روز پنجشنبه در جلسه استماع کمیته مطرح کرد.

این عضو دموکرات سنای آمریکا با بیان اینکه تولیدکنندگان آمریکایی از قوای جنگی روسیه حمایت می کنند، گفت: «این (کمک) ها در موشک ها، پهپادها، مهمات و سایر سلاح های جنگی استفاده می شوند. روس ها به فناوری آمریکا متکی هستند.»

بلومنتال گفت سازوکارهای نظارت بر صادرات آمریکا ناکارآمد هستند و عواقب مرگباری برای نیروهای اوکراینی دارد؛ نیروهایی که سعی با ارتش قدرتمند و بزرگ روسیه در نبرد هستند.

این سناتور آمریکایی که در اوایل سال میلادی جاری به اوکراین سفر کرده بود، اسنادی را از «ولودیمیر زلنسکی» رییس جمهور اوکراین تحویل گرفت که نشان می دهند 211 قلم از تجهیزات آمریکایی در سلاح هایی که روسیه علیه اوکراین به کار برده، استفاده شده است؛ از جمله نیمه هادی ها و تراشه های ساخت آمریکا.

به گفته این سناتور آمریکایی 87 قلم از این 211 مورد، توسط چهار شرکت آمریکایی «اِی. اِم. دی»، «آنالوگ دیوایسز»، «اینتل» و «تگزاس اینسترومنت» تولید شده اند. به غیراز شرکت ای. ام. دی که به درخواست توضیح واشنگتن تایمز پاسخ نداد، سه شرکت دیگر به این روزنامه گفتند که تمام صادرات خود به روسیه را از فوریه 2022 متوقف کرده اند.

فناوری پیشرفته آمریکا از ارتش روسیه سر درآورد

بلومنتال

بااین حال، تحقیقات سنای آمریکا از افزایش فروش این شرکت ها به کشورهایی خبر می دهد که تحت تحریم نیستند، اما احتمال دارد اقلام خریداری شده از آنجا به روسیه فرستاده شوند؛ از جمله ارمنستان، فنلاند، گرجستان، قزاقستان و ترکیه.

این در حالی است که روزنامه واشنگتن پست هفته گذشته گزارش داد گرچه صادرات اتحادیه اروپا به روسیه در نتیجه تحریم های وضع شده کاهش یافته، اما صادرات اروپا به کشورهای همسایه روسیه مانند قزاقستان و قرقیزستان در همین بازه زمانی افزایش یافته است.

بر اساس تازه ترین آمارها که مربوط به 10 ماه نخست 2023 است، اتحادیه اروپا 32 میلیارد دلار کالا به روسیه صادر کرد که نسبت به صادرات 82 میلیارددلاری در بازه مشابه در 2021، کاهش چشمگیری را نشان می دهد اما در همین 2 بازه زمانی، صادرات محصولات از اتحادیه اروپا به کشورهای آسیای میانه از 18 میلیارد دلار به 31 میلیارد دلار رسیده است.

در تحقیقات سنای آمریکا نیز آمده است: «افزایش چشمگیر این چهار شرکت شامل افزایش 1000 برابری صادرات به قزاقستان از 2021 تا 2022 می شود.» در ادامه این گزارش آمده است: «در همین بازه زمانی، صادرات به گرجستان 34 برابر، به ارمنستان 28 برابر، به ترکیه بیش از 2 برابر و به فنلاند تقریباً 1.5 برابر افزایش یافته است.»

در گزارش هفته قبل واشنگتن پست آمده است: «با گذشت 2 سال از وعده واشنگتن برای واردکردن ضربه ای مهلک به اقتصاد روسیه در پی جنگ اوکراین، حال روسیه تمامی انتظارات اقتصاددان های غرب را زیر پا گذاشته و با چرخشی استراتژیک به سوی آسیا، اثر تحریم های آمریکا را خنثی کرده است.»

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فناوری پیشرفته آمریکا از ارتش روسیه سر درآورد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فناوری پیشرفته آمریکا از ارتش روسیه سر درآورد"، کلیک کنید.