صبر امریکا در برابر نتانیاهو تمام خواهد شد؟

رسول سلیمی: گفته می شود بسیاری از دموکرات ها از بنیامین نتانیاهو نفرت دارند. اما باتوجه به اینکه کمپین نظامی اسراییل برای نابودی حماس فاجعه انسانی ایجاد کرده و ده ها هزار غیرنظامی کشته شده اند، رهبران دموکرات به دنبال پایان دادن به زندگی سیاسی نتانیاهو هستند.

در همین راستا کاملا هریس، معاون بایدن، اخیراً میزبان رقیب سیاسی اصلی نتانیاهو، بنی گانتز، در کاخ سفید بود که نشان دهنده ناامیدی دولت امریکا از نخست وزیر اسراییل است. اما اقدامی که همچون بنزینی بر آتش دموکرات ها بود اظهارات رهبر جمهوری خواه سنا در روز پنجشنبه بود. چاک شومر، رهبر اکثریت سنا و یکی از سرسخت ترین مدافعان اسراییل در واشنگتن، گفت زمان آن است که اسراییلی ها به نتانیاهو رای دهند.

شومر، بالاترین مقام یهودی در ایالات متحده، در سخنرانی در مجلس سنا گفته بود: “من معتقدم که انتخابات جدید تنها راه برای اجازه دادن به یک فرایند تصمیم گیری سالم و باز در مورد آینده اسراییل است. ” او گفت «نتانیاهو با اجازه دادن به بقای سیاسی خود بر منافع اسراییل، راه خود را گم کرده است» سخنرانی شومر که دموکرات ها را شوکه کرده بود به عصبانیت آنها دامن زد. اگرچه سخنرانی شومر نقطه عطفی در خشم دموکرات ها از نخست وزیر اسراییل بود که منجر به نمایش رفتاری غیرمعمول از سوی یک قانون گذار ارشد امریکایی شده بود که خواستار برکناری رهبر یک کشور متحد در میان جنگ مورد حمایت ایالات متحده شد. کارشناسان روابط بین الملل معتقدند کنگره همیشه سنگر سنتی حمایت از اسراییل بوده؛ اما حالا رفتاری رادیکال تر از دولت بایدن دارد که از دارید که از نتانیاهو عصبانی است.

صبر امریکا در برابر نتانیاهو تمام خواهد شد؟
چاک شومر، رهبر اکثریت سنا

این وضعیت نشان دهنده محدودیت های تمایل بایدن برای محدودکردن تهاجم اسراییل است. در همین حال مرور رفتار روسای جمهور قبلی امریکا نشان می دهد آنها هزینه های مادی را به اسراییل تحمیل کردند، زیرا اقدامات آن با منافع سیاسی ایالات متحده در تضاد بوده است. رونالد ریگان تحویل جنگنده های F16 به اسراییل را در سال 1981 پس از بمباران مقر سازمان ازادیبخش فلسطین در بیروت به تاخیر انداخت. جورج اچ دبلیو بوش از تضمین وام به اسراییل برای متوقف کردن ساخت شهرک سازی در کرانه باختری خودداری کرد. این در حالی است که بایدن از شرطی کردن یا محدود کردن کمک نظامی به اسراییل اجتناب کرده است. امریکا در حال حاضر سالانه 3.8 میلیارد دلار به کمک نظامی اسراییل اختصاص می دهد و کاخ سفید اخیراً از کنگره خواسته است 14 میلیارد دلار دیگر کمک تکمیلی را تصویب کند.

اگرچه بایدن برای این کار بهای سیاسی پرداخت کرده و در طول پنج ماه گذشته اعتراضات دانشجویی در کنار سایر اقشار جامعه علیه بایدن منجر به کاهش اعتبار سیاسی او شده است. در ایالت هایی با جمعیت بزرگ عرب – امریکایی، مانند میشیگان، رای دهندگان دموکرات برای دادن رای اعتراضی متحد شدند.

صبر امریکا در برابر نتانیاهو تمام خواهد شد؟

در حال حاضر، دموکرات ها تلاش می کنند تا این پیام را تقویت و به جامعه منتقل کنند که از امنیت اسراییل حمایت می کنند؛ اما نه رهبری نتانیاهو که توسعه مناطق جنگ را دنبال می کند. شومر روز پنجشنبه تاکید کرده: «ایتلاف نتانیاهو پس از 7 اکتبر دیگر با نیازهای اسراییل مطابقت ندارد و جهان از آن زمان به طور اساسی تغییر کرده است و مردم اسراییل در حال حاضر توسط یک دیدگاه حکومتی که در گذشته گیرکرده، گرفتار شده اند.»

اگرچه واکنش به سخنرانی غیرمعمول شومر سریع بود. میچ مک کانل، رهبر اقلیت سنا، اظهارات او را “عجیب وغریب” خواند. مایکل مک کول، رییس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان و جمهوری خواه تگزاس، گفت که اظهارت او “خارج از چارچوب” و “بسیار نامناسب” هستند. این واکنش در تل آویو نیز تکرار شد. حزب لیکود نتانیاهو گفت شومر باید از تضعیف دولت اسراییل خودداری کند.»

در همین راستا کاخ سفید فاصله خود را با اظهارات شومر حفظ و جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید به خبرنگاران گفت اعلام کرد “ما به طور کامل به حق او برای گفتن این اظهارات احترام می گذاریم و برای خود تصمیم می گیریم که در مجلس سنا چه بگوید”. اما او در پاسخ به این سوال که آیا دولت بایدن فکر می کند اسراییل باید انتخابات برگزار کند، گفت: “این به اسراییلی ها بستگی دارد.

صبر امریکا در برابر نتانیاهو تمام خواهد شد؟

تنش های خصوصی بین بایدن و نتانیاهو بر سر جنگ اسراییل در غزه پس از حمله 7 اکتبر توسط حماس در هفته های اخیر به طور فزاینده ای به عرصه عمومی آمده است. پس از ماه ها تلاش امریکا برای مهار نخست وزیر اسراییل در پشت صحنه، بایدن علناً علیه عملیات نظامی اسراییل در شهر رفح در غزه هشدار داده و ان را “خط قرمز” امریکا خوانده است. او همچنین اشاره کرده است که اگر اسراییل اقداماتی برای محافظت از غیرنظامیان انجام ندهد باید شرایطی را برای کمک های نظامی امریکا ایجاد کند.

در مقابل نتانیاهو علناً وعده داد که هشدارهای کاخ سفید را نادیده خواهد گرفت و تاکید کرد که قصد دارد برنامه های حمله به رفح را برای نابودی حماس پیش ببرد. “ما به آنجا خواهیم رفت، ” او در 10 مارس (20 اسفند 1402) به نشریه المانی اسپرینگر گفته بود: «می دانید، من یک خط قرمز دارم. میدونی خط قرمز چیه؟ 7 اکتبر دیگر تکرار نخواهد شد.»

در همین راستا تعداد زیادی از مقامات امریکایی از مسلح کردن کشوری به رهبری نتانیاهو اظهار نگرانی کرده اند.

چند روز قبل از سخنرانی شومر، یک گزارش اطلاعاتی جدید ایالات متحده یک ارزیابی غیرمعمول را نشان داد: “زنده ماندن نتانیاهو به عنوان یک رهبر” و همچنین ایتلاف حاکم او “ممکن است در معرض خطر باشد. ” آژانس های جاسوسی ایالات متحده تاکید کردند که “بی اعتمادی به توانایی نتانیاهو برای حکومت، نسبت به قبل از جنگ، عمیق تر و گسترده تر شده است و اذعان کردند که اعتراضات گسترده ای را برای استعفای نخست وزیر و برگزاری انتخابات جدید در اسراییل پیش بینی می کنند.»

صبر امریکا در برابر نتانیاهو تمام خواهد شد؟

ارزیابی اطلاعاتی سالانه همچنین نگاهی اجمالی به بحث ها و نگرانی های داخلی در داخل سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده داشت. آوریل هینز، مدیر اطلاعات ملی امریکا به اعضای کنگره گفت: «درحالی که خیلی زود است که بگوییم، احتمال دارد که جنگ غزه تاثیر نسلی بر تروریسم داشته باشد؛ اما پیش بینی می شود اسراییل مجدداً برای سال های آینده با مقاومت مسلحانه حماس روبرو خواهد شد» به عبارت دیگر از هم اکنون آژانس های اطلاعاتی امریکا بر تاثیر جنگ غزه بر عضوگیری مجدد حماس از بین افراد حایز انگیز تاکید دارند.

اما کشمکش دموکرات ها با اسراییل تاکنون چیزی بیش از جنگ لفظی نبوده است و مهم نیست که انتقادات رهبران ارشد امریکا تا چه حد علنی و علنی است، بایدن تاکنون حمایت مادی و نظامی از اسراییل را متوقف نکرده است. اگرچه ناظران سیاسی می گویند دولت بایدن اعتماد به این دولت اسراییل را ازدست داده است.

311213

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "صبر امریکا در برابر نتانیاهو تمام خواهد شد؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "صبر امریکا در برابر نتانیاهو تمام خواهد شد؟"، کلیک کنید.