ساخت پیل سوختی از انرژی پاک که جریان برق ثابت تولید می کند

ساخت پیل سوختی از انرژی پاک که جریان برق ثابت تولید می کند

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید دستگاه «پیل سوختی» برای تولید جریان برق متناوب با بهره گیری از انرژی های پاک شدند.

به گزارش خبرنگار علم و فناوری و خبرگزاری تینو مدرن، امیرعلی امیرخلیلی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان فعال در حوزه انرژی های پاک و تجدیدپذیر در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری تینو مدرن، ابتدا توضیحاتی درباره ماهیت و چیستی دقیق «پیل های سوختی» ساخت داخل ارایه کرد و گفت: درواقع این دستگاه، دو قطب اکسیژن و هیدروژن است. به این ترتیب که هیدروژن از یک قسمت و اکسیژن از قسمت دیگری وارد دستگاه شده و نتیجه واکنش شیمیایی میان هیدروژن و اکسیژن، جریان برق «DC» یا برق متناوب تولید می شود.

امیرخلیلی در راستای توسعه و گسترش این محصول ادامه داد: البته نکته قابل توجه درباره دستگاه این پیل سوختی، تمرکز بر پهپاد های پیل سوختی است تا جایی که بتوان ظرفیت تولید آنها را گسترش داد.

این فناور حوزه انرژی های پاک و تجدیدپذیر درباره ضرورت و احساس خلایی که تیم فناور برای تولید این پیل سوختی از ابتدا دنبال می کرد، توضیح داد: سوخت های فسیلی جدا از آلودگی های گوناگونی که برای انسان و محیط زیست جهانی دارند، مشکلات زیادی از جمله هزینه های گزاف برای تولید انرژی، هدر رفت سرمایه گذاری در این بخش و از همه مهم تر براساس قانونی که در سال 2026، برای مالیات برکربن اجرایی می شود، کشور هایی که از سوخت های فسیلی بهره می برند باید مبلغی را پرداخت کنند.

وی ادامه داد: همه این ضرورت ها استفاده از سوخت های جایگزینی از جمله سوخت های پاک را برای همه کشور های جهان به ویژه کشور هایی مانند ایران که از منابع نفت و گاز عظیمی برخوردار هستند، حیاتی می کند.

امیرخلیلی درخصوص کشور هایی که باید براساس قوانین جهانی، مالیات بر کربن، پرداخت کنند توضیح داد: کشور های اروپایی، آمریکایی، آفریقای جنوبی، چین، هند، مراکش و ژاپن از جمله قطب هایی در جهان هستند که باید باتوجه به تولیدات سوخت های فسیلی که دارند باید «مالیات بر کربن» پرداخت کنند.

این فناور تولیدکننده پیل های سوختی، به اهمیت به صفر رساندن آلاینده ها در جهان اشاه کرد و افزود: از سال 2030 تا 2050 براساس برنامه جهانی که درحال حاضر وجود دارد؛ باید میزان آلانیده ها به صفر برسد.

وی در راستای به صرفه بودن سرمایه گذاری در حوزه انرژی های تجدیدپذیر ادامه داد: سرمایه گذاری که الان در صنعت انرژی های تجدیدپذیر انجام می شود، تمهیداتی برای آینده کشور است و از برون رفت مقدار زیادی ارز و همچنین هزینه های گزاف در حوزه انرژی های تجدیدناپذیر جلوگیری می کند.

امیرخلیلی با بیان اینکه پیل سوختی تولید شده توسط این شرکت دارای مزیت های بسیاری نسبت به نمونه های مشابه داخلی و خارجی اش است، تاکید کرد: مهم ترین ویژگی این پیل سوخت چند سلولی بودن یا «Multi cell» بودن آن است. به این ترتیب که سلول های آنوت، کاتوت، آنوت، کاتوت به صورت سری در کنار هم قرار گرفته اند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری دانشگاه علم و صنعت درخصوص خروجی پیل سوختی توضیح داد: جریان برق متناوب یا «DC» است که نوسان جریانات برق را ندارد و به اصطلاح برق ثابت تولید می کند. این دستگاه تغییرات ولتاژ و آمپر را ندارد.

وی افزود: تولید برق با جریان ثابت باعث می شود دیگر شاهد نوسانات برق در دستگاه های صنعتی و  الکترونیکی نباشیم.

امیرخلیل، درباره قیمت فروش این محصول نسبت به نمونه های مشابه خارجی افزود: دستگاه های پیل سوختی ساخت داخل، یک پنجم نمونه مشابه خارجی است.

پایان خبر تینو مدرن/

عبا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ساخت پیل سوختی از انرژی پاک که جریان برق ثابت تولید می کند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ساخت پیل سوختی از انرژی پاک که جریان برق ثابت تولید می کند"، کلیک کنید.