رمزگشایی از ادعای بایدن درباره تاریخ آتش بس غزه

چرا پرزیدنت عجله کرد؟

رمزگشایی از ادعای بایدن درباره تاریخ آتش بس غزه

رییس جمهور آمریکا دوشنبه آینده را به عنوان تاریخ احتمالی آتش بس غزه اعلام کرد و با انکار بعضی ها ازجمله قطر مواجه شد؛ اما چرا بایدن برای تاریخ زدن زیر برگه توافق انقدر عجله داشت؟

گروه سیاست و جهان خبرگزاری تینو مدرن- مریم خرمایی: تعجب کرده اند؛ هم قطری ها که به نفع حماس واسطه چانه زنی با اسراییلی ها هستند، هم «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی که با توافق یا بی توافق، سودای حمله به رفح و غیرنظامی سازی آن را دارد.

همه تعجب کرده اند از اینکه «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا گفته است که امید دارد تا «دوشنبه آینده» آتش بس برقرار شود. 

اینکه انتخاب یک قهرمان برای مردن، به جای میدان جنگ، خیابان منتهی به یک مرکز دیپلماتیک باشد، برای بایدن بیشتر حکم یک نفرین را دارد تا یک تراژدی

حتی حماس و جنبش جهاد اسلامی هم تعجب کرده اند به ویژه آنکه «رویترز» عجله به خرج داده و پیش نویس پیشنهادی تل آویو برای انجام مذاکرات آتش بس را رسانه ای کرده است.

گمان می رود که او در جایگاه رییس جمهور آمریکا چیزی می داند که بقیه نمی دانند یا دست کم تظاهر می کنند که از آن بی خبرند. اما حتی اگر چنین باشد، چرا مردی که در راس هرم قدرت نشسته، این چنین در افشای «اسرار مگو» بی مبالاتی می کند؟

چرا او که تاکنون سه بار قطعنامه های شورای امنیت درباره لزوم برقراری آتش بس غزه را وتو کرده است، الان این همه برای فرونشاندن هرچند موقت آتش درگیری ها عجله دارد؟

احتمالاً همه تان خبر خودسوزی یک خلبان آمریکایی مقابل سفارت اسراییل در واشینگتن را شنیده اید که در اعتراض به نسل کشی در غزه انجام شد. 

درست یا غلط، نظامیان آمریکایی برای مردم این کشور حکم قهرمان دفاع از دموکراسی را دارند و اینکه انتخاب یک قهرمان برای مردن، به جای میدان جنگ، خیابان منتهی به یک مرکز دیپلماتیک باشد، برای بایدن که نامزد اصلی حزب دموکرات در انتخابات 2024 آمریکا است، بیشتر حکم یک نفرین را دارد تا یک تراژدی.

تفرقه در اردوگاه دموکرات ها

کمتر از 9 ماه دیگر، مردم آمریکا باید برای تعیین مستاجر بعدی کاخ سفید پای صندوق رای بروند و یکی از گزینه هایشان همین بایدن قهرمان کُش است.

گزینه دیگر هم مردی است که با ترغیب هوادارانش برای حمله به کنگره در اعتراض به نتایج انتخابات 2020، به قلب دموکراسی آمریکایی شلیک کرد: «دونالد ترامپ» نامزد جمهوری خواه انتخابات امسال.

امروز در چرخه انتخاباتی 2024 آمریکا روز سرنوشت سازی است- روز برگزاری انتخابات مقدماتی ایالت میشیگان؛ یکی از آن انتخابات های مقدماتی که در آن به طور همزمان هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه، نامزد پیشنهادی خود را برای شرکت در ماراتن 5 نوامبر معرفی می کنند.

میشیگان در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال های 2016 و 2020 از ایالت های کلیدی بود که هر دو جبهه (جمهوریخواهان و دموکرات ها) در آن امکان پیروزی داشتند. آرای الکترال این ایالت در سال 2016 به سبد نامزد جمهوری خواهان (دونالد ترامپ) و در سال 2020 به سبد دموکرات ها (جو بایدن) ریخته شد.

با این پیش زمینه، برگردیم به موضوع «عجله بایدن برای اعلام آتش بس موقت در غزه». گویا پرزیدنت نگران صندوق رای شان هستند؛ چون از قرار معلوم، در اردوگاه دموکرات ها وضعیت خوب نیست. حرفم را اصلاح می کنم: اصلاً خوب نیست.

این را «رویترز» می گوید که پرس و جو کرده و به این نتیجه رسیده که افکار عمومی حزب دموکرات آمریکا به شدت از بایدن بابت نحوه مدیریت جنگ غزه عصبانی است و به نظر نمی رسد که تا ماه میلادی نوامبر، این عصبانیت فروکش کند.

تضعیف پایگاه رای بایدن 

نظرسنجی ها حاکی از آن است که حمایت علنی بایدن از اسراییل در جریان حمله به غزه، به ایجاد تفرقه در میان رای دهندگان دموکرات منجر شده است

استراتژیست های حزب دموکرات امیدوار بودند که با آغاز کارزار انتخاباتی بایدن و گرفتار شدن رقیب جمهوری خواه در پرونده های کیفری متعدد، اهمیت جنگ غزه به عنوان یک مسیله سیاست خارجی، در برابر مسایل مهمتر داخلی رنگ ببازد. اما اوضاع مطابق با توقع استراتژیست های انتخاباتی حزب دموکرات پیش نرفت و اکنون، 9 ماه مانده به انتخابات شرایط وخیم تر هم شده است.

در همین ایالت میشیگان، همه آنهایی که پایگاه رای بایدن را تشکیل می دهند، از سیاه پوستان گرفته تا فعالان مسلمان و رای دهندگان جوان، یک صدا آتش بس می خواهند، آن هم نه از نوع موقت، بلکه دایمی.
 
نظرسنجی ها حاکی از آن است که حمایت علنی بایدن از اسراییل در جریان حمله به غزه که تاکنون 29 هزار و 700 کشته داشته است، به ایجاد تفرقه در میان رای دهندگان دموکرات منجر شده است.

در میشیگان، آمریکایی های عرب تبار که در سال 2020 به بایدن رای دادند، تهدید کرده اند که امسال، حمایت شان را از او دریغ خواهند کرد.

تهدید آنقدر جدی است که 20 روز پیش، مقام های کاخ سفید با رهبران جامعه عرب تبار های میشیگان دیدار کردند تا دل شان را به دست بیاورند.

 در «ویسکانسین» از دیگر ایالت های کلیدی آمریکا هم فعالان سیاسی حزب دموکرات به دنبال برگزاری تظاهرات علیه موضع بایدن در قبال جنگ غزه هستند.

هیچ یک از دموکرات هایی که در نظرسنجی رویترز شرکت کردند و از عملکرد رییس جمهور فعلی ناراضی اند، نگفته اند که امسال به جای بایدن، به ترامپ جمهوری خواه رای می دهند، اما تاکید کرده اند که یا در انتخابات شرکت نمی کنند، یا رای خود را به سبد نامزد های مستقل می اندازند.

میشیگان محل سکونت بیش از 300 هزار آمریکایی عرب تبار و رای دهنده مسلمان است و در انتخابات 2020، بیشترین شمار رای دهندگان 18 تا 29 ساله را داشت و بایدن پیروزی در این ایالت را فقط با اختلاف 155 هزار رای از آن خود کرد.

روز برگزاری انتخابات مقدماتی ایالت میشیگان در چرخه انتخاباتی 2024 آمریکا روز سرنوشت سازی است

نارضایتی از عملکرد بایدن در قبال جنگ غزه به رای دهندگان نسل هزاره و نسل زد هم سرایت کرده که بخش قابل توجهی از پایگاه رای او را در سال 2020 به خود اختصاص دادند. در آن سال، این گروه که شامل 31 درصد (155 میلیون) رای دهنده بود، با اختلاف زیاد بایدن را بر ترامپ ترجیح داد.

فکر می کنم نظرسنجی رویترز به تنهایی برای توضیح این مطلب کافی باشد که چرا بایدن پروتکل ها را شکست و پیش از آنکه پیش نویس توافق پاریس درباره تبادل اسرا و اعلام آتش بس در غزه، تینو مدرن تایید بخورد، زیر آن تاریخ دوشنبه 4 مارس (15 اسفند) را نوشت.

رقابت مقدماتی میشیگان به عنوان یک ایالت خاکستری که تا دقیقه 90 رای دهندگانش میان انتخاب نامزد دموکرات یا جمهوری خواه مردد هستند، آزمون بزرگی برای هر دو مدعی کاخ سفید به حساب می آید.

 اینکه آیا بایدن با تابوشکنی خود درباره اعلان تاریخ توافق احتمالی اسراییل-حماس، توانسته در دقیقه 90، رای دموکرات های سرخورده را به نفع خود تغییر دهد، موضوعی است که روزچهارشنبه بعد از شمارش آرای دور مقدماتی انتخابات میشیگان مشخص می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رمزگشایی از ادعای بایدن درباره تاریخ آتش بس غزه" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رمزگشایی از ادعای بایدن درباره تاریخ آتش بس غزه"، کلیک کنید.