«رفح» بمب ساعتی انفجار جمعیت

فلسطینی ها در شهر رفح، واقع در جنوب نوار غزه در شرایط انسانی و معیشتی دشوار و بغرنجی زندگی می کنند که به دلیل تعداد زیاد آوارگان و فقدان تمام نیازهای زندگی و کمبود مواد غذایی اصلی و همچنین نبود انواع خدماتی که می تواند این شرایط فاجعه بار را بهبود بخشد، روز به روز اوضاع وخیم تر می شود.

به گزارش تینو مدرن، عملیات نظامی روز یکشنبه رژیم صهیونیستی، ضعف امکانات رفح برای مقابله با هرگونه اتفاق یا پیشامد اضطراری را در این منطقه که میزبان صدها هزار آواره فلسطینی است، نشان داد. رفح در طول مدت این عملیات نظامی یک ساعته به منطقه ای ملتهب تبدیل شد و خدمات مختلف پزشکی به ویژه امداد و نجات تحت تاثیر قرار گرفت.

رفح به عنوان یکی از پنج استان غزه که در جنوبی ترین نقطه نوار غزه و حدفاصل استان خان یونس و مصر قرار دارد، پیش از جنگ با جمعیتی نزدیک به 250 هزار تن نیز با کمبود خدمات اولیه و در راس آن خدمات پزشکی روبه رو بود. کمپین های جوانان و رسانه ها احداث بیمارستانی مرکزی را خواستار شدند، اما محاصره رژیم صهیونیستی علیه این منطقه که از 17 سال قبل ادامه دارد، مانع آن شده و در ادامه از هفتم اکتبر (15 مهرماه) جنگ فعلی آغاز شد که بر وخامت شرایط بهداشتی و خدماتی آن افزود.

اکنون رفح در پنجمین ماه حملات مستمر رژیم صهیونیستی که در آن بیش از 28 هزار فلسطینی که 70 درصدشان زن و کودک بودند، شهید شدند، با تهدیدهای آن به عملیات نظامی گسترده و یورش زمینی مواجه است. با توجه به نبود خدمات و امکانات مورد نیاز برای ساکنان اصلی رفح که در حال حاضر 15 درصد جمعیت حاضر در این شهر را تشکیل می دهند، خطر فاجعه ای انسانی، زیست محیطی و بهداشتی وجود دارد.

«رفح» بمب ساعتی انفجار جمعیت

محمد ابو السعید، کارشناس مسایل جمعیتی در گفت وگو با سایت «العربی الجدید» اظهار کرد: شهر رفح که حدود 5000 سال قدمت دارد و از کهن ترین شهرها است، بارها در طول تاریخ هدف یورش های مختلف قرار گرفته است. این شهر در پی امضای توافقنامه کمپ دیوید در سال 1979 به دو بخش تقسیم شد، یکی رفح فلسطین و دیگری رفح مصر و میان این دو مرزهای مصر و نوار غزه ترسیم شد. استان رفح حدود 64 کیلومتر مربع مساحت دارد و پنجمین استان نوار غزه با حدود 365 کیلومتر مربع مساحت و دو میلیون جمعیت است و این خود نشان می دهد که این استان امکان ارایه خدمات درمانی، غذا و اسکان آوارگان را ندارد.

ابو السعید در ادامه دلیل وخامت شرایط معیشتی کل نوار غزه به خصوص شهر رفح را مساحت محدود رفح دانست و گفت: در حال حاضر سطح خدمات رسانی و شرایط بهداشتی و زیست محیطی با توجه به افزایش تعداد آواره ها رو به کاهش است چراکه این شهر با امکانات محدودش دو میلیون تن را در خود جای داده است.

قاسم مروان، یکی از هماهنگ کننده های مناطق غربی رفح در گفت وگو به «العربی الجدید» گفت: شهر رفح شاهد فعالیت ها و ابتکارعمل هایی است که خواستار احداث بیمارستانی مرکزی برای ساکنان شهر است اما از پیامدهای منفی محاصره اسراییل علیه غزه آسیب دیدند. شرایط کنونی در رفح بسیار دشوار است، پیش از این منابع و خدمات به سختی کفاف ده ها هزار تن از ساکنان شهر را می داد و امروز نانوایی ها و مغازه ها همانند بازارها و بیمارستان های کوچک، درمانگاه ها و کلینیک ها در ارایه خدمات مطلوب به ساکنان شهر و یا آوارگان مهمان، ناتوان هستند.

«رفح» بمب ساعتی انفجار جمعیت

این مسوول شهر رفح با اشاره به اینکه در نتیجه تداوم و تشدید جنگ، بحران روز به روز وخیم تر می شود، نسبت به طرح رژیم صهیونیستی برای یورش به رفح با توجه به شرایط دشوار موجود در این شهر از جمله اتمام مواد غذایی، نبود خدمات بهداشتی و انسانی و تجهیزات امدادرسانی و نجات و نیز نبود امکان اسکان آوارگان بیشتر هشدار داد.

در نتیجه این شرایط نامناسب، خیابان ها و بازارهای رفح با تراکم شدید و بی سابقه جمعیت مواجه است و به دلیل ناتوانی شهرداری آن در مدیریت آب و فاضلاب آن، مسیرها دچار آب گرفتگی شدند و این امر خطر بروز فاجعه ای انسانی و زیست محیطی و شیوع بیماری های واگیردار، پوستی و ویروسی را به دنبال دارد.

مشکلات در نوار غزه به شکل تدریجی روبه افزایش هستند چراکه حملات رژیم صهیونیستی با هدف قرار دادن خانه ها، زیرساخت های شهری، مجتمع های مسکونی، بیمارستان ها و مراکز خدماتی آغاز شد و اکنون گذرگاه ها مسدود بوده و اجازه انتقال مواد غذایی و آب و سوخت و کمک های انسانی که بیش از 80 درصد فلسطینی ها به آنها وابسته بودند، داده نمی شود و فقر گسترش یافته و نرخ بیکاری در نوار غزه از 65 درصد فراتر رفته و در میان جوانان آن به 75 درصد رسیده است.

پایان خبر تینو مدرن

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«رفح» بمب ساعتی انفجار جمعیت" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«رفح» بمب ساعتی انفجار جمعیت"، کلیک کنید.