دیدار و رایزنی سالیوان و نتانیاهو با محوریت دستیابی به توافق عادی سازی روابط با ریاض

دیدار و رایزنی سالیوان و نتانیاهو با محوریت دستیابی به توافق عادی سازی روابط با ریاض

مشاور امنیت ملی آمریکا درجریان دیدار با نخست وزیر رژیم صهیونیستی به بررسی احتمال دستیابی به توافق عادی سازی روابط میان تل آویو و ریاض پرداخت.

به گزارش تینو مدرن، رسانه های عبری زبان گزارش دادند جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه وارد اراضی اشغالی شد و سفر خود را با دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی آغاز کرد.

براساس گزارش روسیا الیوم، کاخ سفید با صدور بیانیه ای اعلام کرد که سالیوان از نتانیاهو خواست عملیات نظامی رژیم صهیونیستی در غزه با «استراتژی سیاسی» برای آینده فلسطین همراه باشد.

در همین راستا، روزنامه عبری زبان «هاآرتص» با انتشار گزارشی نوشت دولت جو بایدن، رییس جمهور آمریکا در ازای پیشبرد اقدامات رژیم صهیونیستی برای آرام کردن اوضاع در غزه، تلاش می کند تا شتاب پرونده «عادی سازی روابط میان عربستان و اسراییل» را حفظ کند.

پایگاه خبری «آکسیوس» نیز گزارش داد به رغم شانس اندک دستیابی به این توافق بزرگ با تل آویو در حال حاضر، ایالات متحده به تلاش و فعالیت خود درخصوص پیشنویس توافقنامه دفاعی میان عربستان و آمریکا ادامه می دهد و آن شامل حمایت آمریکا از برنامه هسته ای عربستان است.

مقامات آمریکایی امیدوارند به توافقی دو جانبه با عربستان دست یابند و سپس آن را به نتانیاهو ارایه کنند. برنامه ریزی شده است که این توافق شامل پایان دادن به عملیات نظامی رژیم صهیونیستی در نوار غزه و پایبندی به راهکار تشکیل دو دولتی باشد.

از سوی دیگر، دفتر بنیامین نتانیاهو با صدور بیانیه ای اعلام کرد که سالیوان و نتانیاهو درجریان دیدار با یکدیگر در شهر قدس درخصوص تداوم جنگ غزه به ویژه رفح و ارایه کمک های بشردوستانه به نوار غزه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در این بیانیه همچنین آمده است که دو طرف طی این دیدار همچنین درخصوص امکان بازگشت اسرای صهیونیست و رخدادهای جبهه شمالی رایزنی کردند.

مشاور امنیت ملی آمریکا عصر یکشنبه با «تزاخی هانگبی» مشاور امنیت داخلی رژیم صهیونیستی نیز دیدار و گفت وگو کرده بود.

از سوی دیگر، کاخ سفید با صدور بیانیه ای اعلام کرد که سالیوان با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی نشست سازنده ای برگزار کرد و نخست وزیر رژیم صهیونیستی را درجریان رایزنی با وی درخصوص جنگ غزه قرار داد.

سالیوان با نتانیاهو و اعضای تیمش در مورد نشست هایش در عربستان و همچنین جنگ غزه و لزوم کاهش تلفات غیرنظامیان گفت وگو کرد.

وی بار دیگر بر لزوم مرتبط ساختن عملیات نظامی رژیم صهیونیستی با یک استراتژی سیاسی که می تواند شکست دایمی حماس، آزادی همه اسرا و فراهم کردن آینده ای بهتر برای غزه را تضمین کند، تاکید کرد.

سالیوان همچنین بر موضع ثابت جو بایدن درخصوص شهر رفح، واقع در جنوب نوار غزه و اتخاذ اقدامات ملموس برای تضمین ورود کمک های بیشتر به غزه تاکید کرد.

پیشتر ولیعهد عربستان در «ظهران» میزبان «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی آمریکا بود که در این دیدار روابط استراتژیک بین دو کشور و راه های تقویت آن در تمام زمینه ها مورد بررسی قرار گرفت.

در این دیدار چارچوب تقریبا نهایی طرح های توافقات استراتژیک بین عربستان و آمریکا و تلاش های نهایی برای تکمیل آنها، همچنین اقداماتی که دو طرف درباره پرونده فلسطین انجام می دهند از جمله آنچه «ایجاد روندی معتبر به سوی راه حل دو دولتی و پاسخگویی به خواسته های ملت فلسطین و حقوق مشروعشان» می خوانند، بررسی شد.

پایان خبر تینو مدرن

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دیدار و رایزنی سالیوان و نتانیاهو با محوریت دستیابی به توافق عادی سازی روابط با ریاض" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دیدار و رایزنی سالیوان و نتانیاهو با محوریت دستیابی به توافق عادی سازی روابط با ریاض"، کلیک کنید.