جایگاه مهم استان فارس در تامین نیروی انسانی برای ساخت نیروگاه های اتمی در جنوب کشور

جایگاه مهم استان فارس در تامین نیروی انسانی برای ساخت نیروگاه های اتمی در جنوب کشور

معاون سازمان انرژی اتمی گفت که استان فارس به واسطه مجاورت با استان های جنوبی کشور که محل احداث نیروگاه های اتمی هستند؛ از موقعیتی بسیار مهمی برخوردار است.

به گزارش تینو مدرن، سید امیرحسین فقهی در آیین افتتاحیه پنجاه وششمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته ای کشور با اشاره به لزوم آموزش و تربیت نیروی متخصص در قالب بورسیه دانشجویان در مقاطع گوناگون گفت: روند بورسیه دانشجویان در سازمان انرژی اتمی ایران ادامه دارد و سال آینده دانشجویان کارشناسی ارشد در رشته های مختلف برای شرکت های وابسته به این سازمان بورسیه می شوند.

رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای تصریح کرد: دانشجویان رشته های فیزیک و شیمی، برق، الکترونیک، میکانیک، کامپیوتر، صنایع، مواد، مهندسی شیمی و محیط زیست و نیز حقوق و مدیریت می توانند از این فرصت استفاده کنند.

وی با اشاره به طرح برخی اتهامات ساختگی علیه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: این اتهامات درحالی مطرح می شود که ایران بیشترین همکاری را با آژانس بین المللی انرژی اتمی دارد و پر واضح است که فعالیت کشور ما صلح آمیز است.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد: تنها هدف از طرح این اتهامات، جلوگیری از توسعه فناوری و صنعت هسته ای ایران است.

فقهی اظهار کرد: هیچ انسان اندیشمندی در هیچ جای جهان تلاش برای دستیابی به سلاح کشتار جمعی را تایید نمی کند و ایران نیز از این قایده مستثنی نیست، همچنین ایران در این زمینه فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی را نیز دارد.

رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای گفت: صنعت هسته ای دارای بالاترین سطح استانداردهای فنی و مهندسی است؛ به طوری که این استانداردها پیشران سایر صنایع نیز هستند و اگر صنعتی برای رفع نیاز صنعت هسته ای فعالیت کرد، به طور حتم استاندارد آن بالاتر خواهد رفت.

پیشرفت بی نظیر دانش هسته ای زیر سایه تحریم ها

فقهی با اشاره به برپایی پنجاه و ششمین نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای کشور در دانشگاه شیراز، گفت: این نمایشگاه با هدف آگاه سازی عموم مردم و معرفی دانش بومی صنعت هسته ای به عنوان مصداقی از این گفته که هرجا تحریم شدیم، قدرتمندتر شدیم برپا شده است.

وی عنوان کرد: دانش هسته ای را به ما ندادند اما عمدتا از سوی متخصصان ایران اسلامی به آن دست یافتیم.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران اضافه کرد: دانش هسته ای با وجود تحریم ها در انقلاب اسلامی پیشرفت بی نظیری داشته است، پس از نشست با دانشمندان روس که این دستاوردها با مستندات ارایه شد، رسانه های روسیه عنوان کردند که؛ «مردم ایران شایسته عمیق ترین احترام ها هستند که با این تحریم ها، تا این میزان پیشرفت داشته اند.»
 
موقعیت خاص استان فارس در زمینه تامین نیروی انسانی مورد نیاز صنعت هسته ای

وی با اشاره به ظرفیت های علمی، صنعتی و لجستیک استان فارس، گفت: استان فارس به واسطه مجاورت با استان های جنوبی کشور که محل احداث نیروگاه های اتمی هستند؛ از موقعیتی بسیار مهمی برخوردار است و در زمینه تامین نیروی انسانی برای ساخت و بهره برداری از این نیروگاه می تواند استان معین باشد.

فقهی توضیح داد: باتوجه به این پتانسیل ها، جوانان استان فارس به واسطه توسعه صنعت هسته ای، در حوزه نیروگاهی از اشتغال تضمین شده و تاثیرگذاری بالا در آینده کشور برخوردار خواهند شد بنابراین باید همه مسوولان کمک کنند تا این استان بتواند به ایفای نقش در این زمینه بپردازد.

وی یادآور شد:50 سال پیش، هنگامی که متخصصان کشورهای خارجی نیروگاه اتمی را می ساختند، بر این باور بودند که فارس باید استان معین تامین کننده نیروی انسانی باشد؛ اکنون و به همت مسوولان استان این مهم را عملی می کنیم.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران گفت: در برنامه ای که به کمک استانداری و با همت مسوولان استان و سازمان انرژی اتمی تدوین شده، توسعه همه جانبه نیروگاه و کاربردهای پزشکی، کشاورزی و صنعتی هسته ای در فارس پیش بینی شده است تا هیچ نخبه ای از این استان به واسطه محدودیت ها به سایر کشورها مهاجرت نکند.

گفتنی است پنجاه و ششمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته ای کشور با همکاری سازمان انرژی اتمی ایران، دانشگاه شیراز و استانداری فارس از 28 بهمن ماه آغاز شده و تا 2 اسفند 1402 در ماه در این دانشگاه ادامه دارد.

پایان خبر تینو مدرن

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جایگاه مهم استان فارس در تامین نیروی انسانی برای ساخت نیروگاه های اتمی در جنوب کشور" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جایگاه مهم استان فارس در تامین نیروی انسانی برای ساخت نیروگاه های اتمی در جنوب کشور"، کلیک کنید.