تاثیر همکاری «بی سابقه» اطلاعاتی واشنگتن-تل آویو بر افزایش تلفات غیرنظامیان جنگ غزه

با وجود تسهیل جنایت های جنگی رژیم صهیونیستی در غزه به واسطه کمک های مالی، نظامی و اطلاعاتی آمریکا، یک رسانه آمریکایی در گزارشی مطرح کرد که نحوه استفاده رژیم صهیونیستی از اطلاعاتی که آمریکا از جاسوسی در غزه به دست آورده و آن را ذیل یک تفاهم نامه سری اطلاعاتی در اختیار این رژیم می گذارد، نگرانی هایی را در میان مقامات دولت، کنگره و گروه های حقوق بشری برانگیخته است و بیم آن می رود که این اطلاعات منجر به افزایش تلفات غیرنظامیان در غزه شود.

به گزارش تینو مدرن، یک رسانه آمریکایی در گزارشی با «بی سابقه» تلقی کردن همکاری اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی در پی جنگ غزه مطرح کرد که منابع مطلع می گویند یک تفاهم نامه سری میان آمریکا و رژیم صهیونیستی که همکاری های اطلاعاتی آن ها را پس از وقوع عملیات «طوفان الاقصی» در 7 اکتبر و در گرفتن جنگ غزه افزایش داده است، موجب بروز نگرانی هایی در واشنگتن درباره این شده است که ارایه این اطلاعات به تل آویو منجر به افزایش تلفات غیرنظامیان بشود.

مقامات ارشد دولت آمریکا از جمله «جو بایدن» رییس جمهور این کشور در اظهارات علنی خود درباره افزایش شمار تلفات غیرنظامیان فلسطینی در جنگ غزه ابراز نگرانی می کنند و برخی از گزارش ها نیز حاکی از اعلام نارضایتی واشنگتن در پشت درهای بسته درباره این موضوع به تل آویو است. این در حالی است که دولت آمریکا از ابتدای جنگ غزه، با کمک های مالی و نظامی گزاف خود به رژیم صهیونیستی، در واقع، حملات کورکورانه آن در نوار غزه با هدف ادعایی «نابودی حماس» را تسهیل کرده است.

با گذشت بیش از 170 روز از جنگ غزه، حملات رژیم صهیونیستی در غزه منجر به جان باختن بیش از 32 هزار نفر از فلسطینیان در غزه، از بین رفتن زیرساخت های حیاتی، آسیب دیدن و ویرانی اماکن غیر نظامی مانند مدارس، مساجد و کلیساها و ویرانی گسترده اماکن مسکونی شده است. بیشتر مردم غزه از خانه های خود آواره شده اند و به آب آشامیدنی، مواد غذایی و دارویی دسترسی ندارند. راه یافتن کمک های انسانی بین المللی به این شهر که در محاصره انسانی رژیم صهیونیستی قرار دارد، با دشواری های زیادی روبه رو است و نگرانی های بین المللی درباره بروز یک فاجعه انسانی در غزه را افزایش داده است.

روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد: منابع مطلعی که پیشتر به آن اشاره شد، گفته اند که یکی از نگرانی ها درباره این همکاری اطلاعاتی این است که نظارت مستقل محدودی انجام می گیرد تا تایید شود که اطلاعات ارایه شده از سوی آمریکا برای حملاتی استفاده نمی شود که در آن غیرنظامیان کشته می شوند یا به زیرساخت ها آسیب وارد می شود.

تاثیر همکاری «بی سابقه» اطلاعاتی واشنگتن-تل آویو بر افزایش تلفات غیرنظامیان جنگ غزه
حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه، 16 دسامبر 2023

در توافق اطلاعاتی سری آمریکا-رژیم صهیونیستی کمتر فروش تسلیحات توسط آمریکا به آن مورد موشکافی قرار گرفته است. اما اقدامات نظامی رژیم صهیونیستی در غزه در پی عملیات «طوفان الاقصی» در میان قانون گذاران دموکرات آمریکا و گروه های حقوق بشری، حتی در دولت این کشور سوال برانگیز شده است.

امکان متوقف کردن عرضه برخی تسلیحات به رژیم صهیونیستی که پیشتر، صحبت هایی درباره آن انجام شده است، درباره موضوع تبادل اطلاعات مطرح نیست اما احتمال تشدید تلفات غیرنظامیان به واسطه این اطلاعات در دولت و در کنگره مورد بحث قرار گرفته است.

«جان کرو» یکی از اعضای کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا در گفت وگویی اشاره کرد که «آنچه نگرانش هستم، اطمینان یافتن از این است که تبادل اطلاعات توسط ما سازگار با ارزش ها و منافع امنیت ملی مان باشد.»

کرو همچنین گفت که او با یکی از مقامات ارشد ارتش رژیم صهیونیستی و مقامات اطلاعاتی آمریکا دیدار کرده است و در گزارش طرفین درباره شمار تلفات غیرنظامیان «تناقض های» زیادی وجود دارد.

در ادامه این گزارش آمده است: مقامات آمریکایی می گویند که تبادل اطلاعاتی با اسراییل ذیل یک تفاهم نامه سری انجام می شود که کاخ سفید مدت کوتاهی پس از حمله 7 اکتبر انجام داد و و چند روز بعد نیز آن را اصلاح کرد. در همان مدت نیز آمریکا که در چند سال اخیر، عمدتا برای جاسوسی درباره غزه، به کمک های اسراییل متکی بوده است، گردآوری اطلاعات از این منطقه در محاصره را افزایش داد.

منابع مطلع می گویند، جامعه اطلاعاتی آمریکا در ابتدای جنگ غزه دستورالعملی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات با همتایان صهیونیست خود تعیین کرده بود اما درنهایت، این سیاست گذاران ارشد کاخ سفید هستند که درباره این که آیا تخطی صورت گرفته است یا نه، تصمیم گیری می کنند.

یکی از افراد که در جریان این روند بوده است، می گوید که جامعه اطلاعاتی آمریکا موارد نقض قوانین درگیری مسلحانه از سوی طرفین جنگ غزه را در قالب یک گزارش دو هفته ای گردآوری می کنند که «خلاصه اقدامات غیرقانونی احتمالی در بحران غزه» نام داد و رخدادهای به خصوص و امورات مرتبط با جنگ را تشریح می کنند.

تاثیر همکاری «بی سابقه» اطلاعاتی واشنگتن-تل آویو بر افزایش تلفات غیرنظامیان جنگ غزه
گور دسته جمعی تلفات گسترده بمباران های غزه توسط رژیم صهیونیسستی در خان یونس، 22 نوامبر 2023

در بخش دیگری از این مطلب آمده است: مقامات آمریکایی و دیگر منابع مطلع می گویند، کمک های سرویس های جاسوسی آمریکا به اسراییل، عمدتا، بر کمک به شناسایی محل رهبران شاخه نظامی گروه حماس، پیدا کردن اسرا در نزد این گروه و دیده بانی مرزهای اسراییل معطوف است.  آن ها همچنین گفتند که آمریکا اطلاعات خام مانند تصاویر ویدیویی ضبط شده توسط پهپادهای جاسوسی بر فراز غزه را با آژانس های  امنیتی اسراییل به اشتراک می گذارد.

این منابع مطلع می گویند که آمریکا اطلاعات را صرفا به منظور حملات زمینی یا هوایی ارتش رژیم صهیونیستی در غزه با این رژیم به اشتراک نمی گذارد.

یک مقام دولتی آمریکا در این باره مدعی شد: به اشتراک گذاشتن اطلاعات توسط ما بر تلاش ها برای آزادی اسرا و ممانعت از حملات آتی به اسراییل متمرکز است که شامل رصد تحرکات نیروها یا بسیجشان در نزدیکی مرزها می شود.

به گفته مقامات آمریکایی که در جریان این تفاهم نامه سری بوده اند، رژیم صهیونیستی ملزم است اطمینان بیابد که اطلاعات ارایه شده از سوی آمریکا به گونه ای به کار نمی رود که تلفات غیرقابل قبول نظامیان به بار بیاید یا زیرساخت های غیرنظامی آسیب ببیند.

اگرچه، مقامات آمریکایی می گویند که اسراییل مسیول تضمین و تصدیق پایبندی خود به این مورد است و در برخی موارد نیز شفاها انجام داده است. آن ها همچنین می گویند تشخیص چگونگی استفاده از اطلاعات ارایه شده از سوی آمریکا در صورت ترکیب شدن با اطلاعاتی که خود رژیم صهیونیستی در اختیار دارد دشوار است.

یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا مدعی شد: اسراییل تضمین هایی ارایه می کند که عملیاتی که در آن از اطلاعات آمریکا استفاده شده به گونه ای انجام می شود که مطابق قوانین بین المللی باشد، از جمله قانون درگیری مسلحانه که خواستار حفظ جان غیرنظامیان است.

پایان خبر تینو مدرن

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تاثیر همکاری «بی سابقه» اطلاعاتی واشنگتن-تل آویو بر افزایش تلفات غیرنظامیان جنگ غزه" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تاثیر همکاری «بی سابقه» اطلاعاتی واشنگتن-تل آویو بر افزایش تلفات غیرنظامیان جنگ غزه"، کلیک کنید.