ایران ادعاهای آمریکا درباره وضعیت یمن و دریای سرخ را رد کرد

ایران ادعاهای آمریکا درباره وضعیت یمن و دریای سرخ را رد کرد

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل، اتهامات آمریکا علیه ایران درباره وضعیت یمن و دریای سرخ را قویا رد کرد.

به گزارش تینو مدرن، امیرسعید ایروانی در نامه ای اعلام کرد: پیرو مکاتبه مورخ 15 ژانویه 2024 (S/2024/64)، مجددا به ادعای بی اساسی که نماینده ایالات متحده علیه کشورم مطرح کرده است، پاسخ می دهم.
وی گفت: در جلسه اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد که در 14 فوریه 2024 ذیل دستورکار وضعیت خاورمیانه (S/2024/9548) برگزار شد، متاسفانه بار دیگر نماینده ایالات متحده آمریکا با انتشار اطلاعات نادرست و ایراد اتهامات بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص وضعیت یمن و دریای سرخ، از تریبون شورای امنیت برای پیشبرد برنامه سیاسی کوته فکرانه خود سوءاستفاده کرد. ایران این اتهامات بی اساس را قاطعانه رد می کند و آنها را بهانه ای می داند که ایالات متحده از آن برای توجیه و مشروعیت بخشیدن به اقدامات غیرقانونی و تجاوز نظامی خود به یمن استفاده می کند.

وی ادامه داد: همان طور که در نامه مورخ 15 ژانویه 2024 تصریح شد، ایران همچنان به پایبندی خود به قطعنامه های 2140 (2014) و 2216 (2015) شورای امنیت متعهد است و هیچ گونه فعالیتی مغایر با این قطعنامه ها، از جمله فروش یا انتقال تسلیحات، انجام نداده است.

ایروانی گفت: علاوه بر این، ایران همواره از حل مسالمت آمیز بحران یمن از طریق مجاری دیپلماتیک دفاع می کند و بر تعهد خود به امنیت دریایی و آزادی دریانوردی تاکید دارد.

وی خاطرنشان کرد: یک بار دیگر تجاوز نظامی آمریکا و انگلیس و استفاده غیرقانونی از زور در یمن را محکوم می کنیم ؛ این تجاوز نظامی آشکارا حاکمیت و تمامیت ارضی یمن، حقوق بین الملل، منشور سازمان ملل متحد و قطعنامه های مربوطه شورای امنیت را نقض می کند و تهدیدی جدی برای صلح، ثبات و امنیت منطقه است. استناد به دفاع از خود ذیل ماده 51 منشور سازمان ملل توسط ایالات متحده و انگلیس برای توجیه اقدامات غیرقانونی خود با هدف گمراه سازی صورت می پذیرد و طبق قوانین بین المللی فاقد مشروعیت است.

پایان خبر تینو مدرن

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایران ادعاهای آمریکا درباره وضعیت یمن و دریای سرخ را رد کرد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایران ادعاهای آمریکا درباره وضعیت یمن و دریای سرخ را رد کرد"، کلیک کنید.