انتقال خون ایران در منطقه بسیار منحصر به فرد است

نماینده سازمان جهانی بهداشت :

انتقال خون ایران در منطقه بسیار منحصر به فرد است

جعفر حسین، نماینده who در ایران در پنجمین کنفرانس بین المللی طب انتقال خون گفت: شاخص ها و دستاورد های سازمان انتقال خون ایران در بین کشورهای منطقه و حتی جهان قابل توجه و منحصر به فرد است و دکتر جمالی مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران موتور اصلی این برنامه ها است.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری تینو مدرن، جعفر حسین به ایران برای برگزاری پنجمین کنگره بین المللی طب انتقال خون تبریک گفت و افزود : برای من مایه مسرت است که 3 سال در دفتر who ایران کار می کنم.

وی تاکید کرد:من به شدت تحت تاثیر استانداردهای سلامت، بهداشت و درمان در ایران قرار گرفتم؛ نه بر اساس دیدگاه شخصی بلکه بر اساس استانداردهای who و جهانی.

حسین تاکید کرد: این فرصت بسیار خوبی برای حضار این همایش است تا بتوانند پیشرفت های بهداشت و سلامت منحصر به فرد ایران را در منطقه و جهان مشاهده کنند.

وی افزود: برخی از بخش های سازمان انتقال خون فعالیت های ویژه ای دارند و در زمینه اصلاح خدمات درمان و بهداشت فعال هستند که فرصت بسیار خوبی برای کارشناسان مشارکت کننده از کشورهای خارجی است تا بتوانند از دوره های آموزشی بهره مند شوند.

نماینده ی سازمان جهانی بهداشت در ایران به خدماتی که جمهوری اسلامی ایران به پناهندگان افغان در کشور خود ارایه می دهد اشاره کرد و گفت:
جمهوری اسلامی ایران علاوه بر 85 میلیون نفر جمعیت، به صورت رسمی 5 میلیون پناهنده دارد که در ایران بسیاری از خدمات بهداشت و درمان را بدون هزینه و مجانی دریافت می کنند من به شدت تحت تاثیر سیستم انتقال خون ایران قرار گرفتم که در شرق مدیترانه و غرب آسیا بسیار خاص و منحصر به فرد است این سیستم در جهان زبانزد است و ظرفیت های نهادینه بسیار خوب و چشمگیری دارد.

حسین، نماینده who در ایران، ضمن تقدیر از اقدامات ایران برای گسترش بهداشت در منطقه بیان کرد: تمامی هییت ها و شرکت کنندگان در این سمینار به این توانمندی های ایران اشراف دارند و در ژورنال ها و تمامی اطلاعات منتشر شده سطح بالای ایران در این حوزه مشخص است.

وی تاکید کرد: ایران عضو who است و برنامه پوشش سلامت جهانی who را دنبال می کند که منجر به ارتقا سطح بهداشت و سلامتی می شود و ایران نقش موثری در آن دارد.

وی افزود: ایران برای فراهم کردن این امکانات برای کسانی  که دسترسی کافی به سلامت و درمان یا هزینه های لازم برای آن را ندارند تلاش می کند و در ایران این برنامه سازمان بهداشت جهانی بسیار رایج است.

حسین به فجایع غزه و کمبود خون در این منطقه اشاره کرد و اظهار داشت: کمبود آن به شدت در مراکز درمانی مشاهده می شود، در ایران نیز بلایای طبیعی زیادی مانند سیل، زلزله و تصادفات فراوانی رخ می دهد که  باعث می شود افراد بسیاری نیاز به دریافت خون داشته باشند.سازمان انتقال خون تسهیلات بسیار زیادی را در این حوزه به وجود آورده، این سازمان بسیار حیاتی است و  با این کنگره بین المللی این دانش را در اختیار تمام کشورهای جهان قرار می دهد.

نماینده ی سازمان جهانی بهداشت در ایران از برنامه جدیدی تحت عنوان G5+1 با شرکت 5 عضو شامل ایران، افغانستان، عراق، پاکستان و تاجیکستان به همراه who خبر داد که سال گذشته به همت ایران تشکیل شد و گفت: تحت نظارت ایران تلاش می شود تا با وزارت بهداشت کشورهای یاد شده در ارتباط باشیم تا خدمات بهداشت و سلامت را ارایه دهیم اما در زمینه انتقال فناوری به دلیل تحریم های وضع شده علیه جمهوری اسلامی ایران مشکلات فراوانی را پیش رو داریم و در این زمینه کشورها ناچارند در زمینه تکنولوژی خودکفا باشند.

حسین افزود: سازمان انتقال خون جمهوری اسلامی ایران کارگروه های آموزشی، تحقیقاتی و خدماتی را در زمینه طب انتقال خون تشکیل می دهد و این برنامه ها را برای کشورهای منطقه و کشورهای گروه 5 نیز ارایه می دهد.

وی تاکید کرد: بحث تامین گروه های خونی نادر و تامین خون برای یک بانوی عمانی یکی از تاثیرگذارترین اقدامات ایران در این راستا بوده است که نشان دهنده تلاش این کشور برای گسترش بهداشت و خدمات درمانی در منطقه است.

حسین به شرایط حساس منطقه خاورمیانه اشاره کرد و اظهار داشت: بهداشت و درمان در این منطقه بسیار حساس است و جمعیت پناهنده و آوارگان فراوانی در این منطقه وجود دارد و بالاترین میزان مرگ و میر در این منطقه رقم می خورد چه در بحث نوزادان، کودکان و چه در بحث بزرگسالان، مردم بدون دسترسی به پوشش بیمه سلامت اولیه در این منطقه با بحرانی بزرگ مواجه هستند.

نماینده ی سازمان جهانی بهداشت در ایران گفت: برنامه جدیدی تحت عنوان همکاری های جنوب با جنوب برنامه ریزی شده تا نیاز به انتقال تکنولوژی به دوردست ها نباشد و کشورهای نزدیک به یکدیگر بتوانند تکنولوژی و فناوری های خود را در حوزه بهداشت و سلامت با هم فارغ از تحریم ها تبادل کنند.همچنین پاندمی کووید 19 نشان داد که کشورها نمی توانند جزیره ای عمل کنند بلکه باید به صورت یکسان و با همکاری یکدیگر تمرکز کنند تا در توسعه سلامت، پزشکی و بهداشت با یکدیگر همکاری کنند.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انتقال خون ایران در منطقه بسیار منحصر به فرد است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انتقال خون ایران در منطقه بسیار منحصر به فرد است"، کلیک کنید.