انتخابات پاکستان و چند نکته

انتخابات پاکستان و چند نکته

دوازدهمین انتخابات عمومی سراسری در پاکستان در طی 76 سالی که از تاسیس آن می گذرد روز پنج شنبه مورخ 19 بهمن 1402 برگزارشد. رقابت در این انتخابات بر سر تصاحب 265 کرسی شورای ملی و 590 کرسی مجالس ایالتی بود. بر اساس اعلام یک نهاد نظارتی غیر دولتی میزان مشارکت در این انتخابات 48% بوده است. از جمعیت پاکستان حدودا 5/241 میلیون نفری پاکستان حدود 128 میلیون نفر واجد شرایط رای دهی بوده اند. بر اساس اعلام کمیسیون انتخابات پاکستان از مجموع 264 کرسی شورای ملی که تا کنون وضعیت آنها مشخص شده، تعداد 101 کرسی به کاندیداهای مستقل اختصاص یافته که گرایش 93 نفر از آنان به تحریک انصاف عمران خان می باشد(این افراد متعاقب اعلام نهایی نتایج سه روز فرصت دارند تا به یکی از احزاب پیوسته و یا مستقل بمانند. این موضوع رقابت احزاب اصلی در جذب این افراد خواهد بود)، 75 کرسی حزب مسلم لیگ نواز شریف، تعداد 54 کرسی حزب مردم و جنبش مهاجر قومی پاکستان 17 کرسی بیشترین تعداد را کسب و دیگر احزاب بین 1 تا 4 کرسی را تا کنون تصاحب کرده اند. (عمران خان رهبر تحریک انصاف در سال گذشته به دنبال برخی ناآرامی های اجتماعی که متعاقب اختلاف نظر جدی وی و رهبری ارتش صورت پذیرفت، دستگیر و بر اساس رای قضایی روانه زندان گردید. بسیاری از چهره های مطرح حزب ناگزیر از رها کردن حزب شدند. حزب وی امکان مشارکت مستقیم در انتخابات را از دست داد و وابستگان به آن در قالب کاندیداهای مستقل در انتخابات اخیر شرکت کردند).

نکات زیر به فهم بهتر نتایج انتخابات و شرایط آتی کمک خواهد کرد:

  • در طول 76 سال گذشته هیچ نخست وزیر منتخبی موفق به تمام کردن دوره 5 ساله قانونی خود نگردیده است.
  • نتیجه انتخابات بر خلاف همه ارزیابی های قبل، تصویر متفاوتی را در مقابل همگان قرار داد. رهبر حزب مسلم لیگ نواز خود را برای سخنرانی پیروزی و تشکیل مستقلانه دولت آتی در صبح روز بعد از انتخابات آماده ساخته بود، اما هیچ حزبی موفق به اخذ اکثریت مورد نیاز برای تشکیل دولت مرکزی آتی به صورت مستقل نگردید، هر چند در مورد مجالس ایالتی موضوع قومیت و پیوندهای برخواسته از جامعه فیودالی و صنعتی حرف اول را زد.
  • قدرت رسانه های اجتماعی و فضای مجازی به ابزار اصلی حزب تحریک انصاف مبدل شد تا با استفاده از نسل جوانی که متاثر از پوپولیسم مورد تاکید عمران خان بودند نتیجه متفاوت از ارزیابی ها را رقم بزنند. این نتیجه ثابت کرد که حزب تحریک انصاف و رهبر آن برخوردار از یک پایگاه حمایتی واقعی است.
  • بر اساس اعلام برنامه توسعه سازمان ملل متحد پاکستان دارای یکی از جوان ترین جوامع بوده و 64% از کل جمعیت پاکستان زیر 30 سال و 29% آن بین 15 تا 29 سال می باشند.
  • Deep State جایگاه عمران خان و مخالفت روزافزون با خود به ویژه در لایه های مختلف جامعه را دست کم پنداشته بود. باید دید که آیا این موضوع در محیط داخلی ارتش این کشور هم اثرگذار خواهد بود؟
  • دولت آتی در پاکستان به طور طبیعی باید ایتلافی باشد. ثبات در دولت و اجماع در تصمیمات، اولویت های اولیه دولت آتی به نظر می رسند. این می تواند ناپایداری، احتمالا ضعیف بودن دولت و افزایش شکنندگی را به ویژگی بارز دولت مذکور تبدیل کند.
  • علیرغم گرایشات اسلامی در این کشور، احزاب مذهبی موفقیتی در جلب نظر مردم نداشتند و کم ترین میزان کرسی ها را به دست آوردند. این ناباوری به توان احزاب اسلامی برای اداره امور در این کشور پدیده جدیدی نیست.
  • پاکستان در حال حاضر با مشکلات بی شماری دست و پنجه نرم می کند که اقتصاد شکننده آن مهم ترین نگرانی است. بی ثباتی سیاسی، تروریسم، افزایش بیکاری، تورم فزاینده، قطع برق و گاز و مسایل بهداشتی از جمله چالش هایی هستند که دولت آتی باید آنها را مهار کند. بر اساس اعلام بانک مرکزی این کشور، بدهی خارجی آن در سپتامبر 2013 رقم 128 میلیارد دلار بوده است. پاکستان از سال 1958 تا کنون 23 بار از صندوق بین المللی پول وام گرفته است.
  • باید دید کدامیک از چالش های اساسی پاکستان (حل معضلات اقتصادی، استقرار ثبات سیاسی و یا مهار ناآرامی های امنیتی) در الویت رسیدگی قرار گرفته و کدام نهاد بنای اعمال مدیریت واقعی را خواهد داشت؟

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انتخابات پاکستان و چند نکته" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انتخابات پاکستان و چند نکته"، کلیک کنید.