امیرعبداللهیان: اگر همزمان در ایران و انگلیس رفراندوم برگزار شود، تردید نکنید انگلیس می بازد

امیرعبداللهیان: اگر همزمان در ایران و انگلیس رفراندوم برگزار شود، تردید نکنید انگلیس می بازد

به گزارش تینو مدرن، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با یک رسانه انگلیسی، درباره اوضاع در منطقه و به ویژه فلسطین نظرات خود را بیان کرد.

وزیر خارجه ایران در در مصاحبه با شبکه چهار انگلیس در جریان سفر به ژنو برای شرکت در پنجاه و پنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل، در پاسخ به سوالی درباره استقبال ایران از آتش بس احتمالی در غزه و موضع تهران درباره نقش حماس در آینده این باریکه گفت: ما از توقف نسل کشی و جنایات صهیونیست ها علیه غزه استقبال می کنیم و از همان ابتدای حملات رژیم اسراییل علیه غزه و کرانه باختری به صراحت اعلام کردیم که جنگ راه حل نیست.

امیرعبداللهیان در ادامه گفت: ما بارها تاکید کرده ایم که باید هرچه زودتر جنگ و کشتار مردم فلسطین متوقف شود و محاصره انسانی علیه مردم غزه از میان برداشته شود.

او با اشاره به رایزنی های خود با رهبران گروه های فلسطینی گفت: من 2 هفته پیش با رهبران حماس و برخی از گروه های مقاومت فلسطینی در منطقه ملاقات داشتم. آن ها ایده های بسیار مترقی مطرح کردند که هم تضمین کننده حقوق مردم فلسطین است و هم مسیر جنگ را تغییر می دهد و می تواند تضمینی برای امنیت پایدار در منطقه باشد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال مجری این شبکه و اصرار او برای اظهارنظر درباره نقش حماس در آینده حکمرانی در غزه گفت: مهم ترین مساله ای که وجود دارد این است که حماس به دنبال یک آتش بس پایدار است ولی آنچه که نتانیاهو پیگیری می کند یک آتش بس موقت است، چراکه نتانیاهو فقط می خواهد مشکلات خودش حل شود و فقط به دنبال آزاد کردن اسرای اسراییلی است و او به آتش بس فکر نمی کند چرا که می داند به یک آتش بس پایدار یعنی پایان دولت افراطی نتانیاهو و پایان خود نتانیاهوست.

امیرعبدالهیان خاطرنشان کرد: ما از هر تصمیمی که رهبران فلسطین بگیرند و حماس بگیرد حمایت می کنیم. ما معتقدیم که هرگونه توافقی باید در چارچوب فلسطینی ها صورت بگیرد و به توافقی که فلسطینی ها و به صورت مشخص حماس از آن حمایت کند به آن احترام می گذاریم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوال مجری این گفت وگو مبنی بر این که در عملیات «طوفان الاقصی» تعدادی از غیرنظامیان و زنان و کودکان به گروگان گرفته شدند و مشکلاتی برای آن ها ایجاد شد تصریح کرد: هفته اول بعد از عملیات هفتم اکتبر من به دوحه قطر رفتم و با آقای اسماعیل هنیه دیدار کردم از آقای هنیه وضعیت را سوال کردم و او برای من به روشنی توضیح داد که حماس و نیروهای حماس صرفا با هدف گرفتن اسرای نظامی اسراییلی وارد این عملیات شده اند اما بعد از این که دیوار فرو ریخت، تعدادی از جوانان عادی غزه با موتورسیکلت و وسایل نقلیه خود وارد شهرک های اشغالی فلسطینی شدند و آن ها تعدادی از زنان و حتی کودکان را با موتور و وسایل نقلیه خود به غزه آوردند و براساس اظهارات آقای هنیه، حماس هیچ نقشی در گرفتن این افراد و اسرای غیرنظامی اسراییلی نداشته است.

امیرعبدالهیان ادامه داد: من به آقای هنیه پیشنهاد دادم اگر این گونه است خوب است که به سرعت وارد یک توافق و تعامل شوند که این افراد تبادل و آزاد شوند. آقای هنیه در پاسخ گفتند ما هیچ مشکلی نداریم و آمادگی داریم در صورتی که یک آتش بس موقت شکل بگیرد، این افراد را در داخل غزه شناسایی کنیم، آن ها را از خانواده هایی که این افراد در اختیار آن ها هستند تحویل بگیریم و تبادل کنیم که این اتفاق نیز افتاد.

دیپلمات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در همین رابطه گفت: من آنچه که گفتم تمام واقعیتی بود که رهبر سیاسی حماس برای من توضیح داد. همین طور در خصوص کشتار دختران و پسران اسراییلی که در یک باشگاه بودند، در همان روز صبح هفتم اکتبر، گفتند نیروهای نظامی اسراییلی برای این که این افراد را نجات دهند وارد باشگاه شدند با نیروهای حماس در آن منطقه درگیر می شوند نیروهای حماس درصدد بودند که افراد نظامی اسراییلی را به اسارت بگیرند، اما وقتی ارتش و نیروهای نظامی صهیونیست ها وارد می شوند تمام افرادی که داخل سالن بودند چه نیروهای حماس و فلسطینی و چه نیروهای اسراییلی را به قتل رساندند. تکرار می کنم این همه آن چیزی بود که آقای هنیه به ما گفتند در همان هفته اول جنگ.

امیرعبدالهیان در ادامه گفت: ما شاهد این بودیم که حماس در اولین آتش بس موقت زنان و کودکان را براساس توافق صورت گرفته آزاد کرد و ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران تاکید می کنیم که مخالف کشتار کودکان، زنان و غیرنظامیان در هر کجای دنیا هستیم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت وگوی خود با شبکه چهار انگلیس در پاسخ به سوالی در مورد حمایت های نظامی ایران از حماس و حزب الله و این که ایران تسلیحات در اختیار آن ها قرار می دهد، اظهار کرد: اولا، حماس در حال حاضر امکانات لازم را در اختیار دارد و از طرف دیگر دنیای امروز دنیایی نیست که اگر یک طرفی بخواهد سلاحی تهیه کند این امر برایش دشوار باشد. قاچاقچیان فروش سلاح در سایه جنگ ها و بی نظمی هایی که در نظام بین الملل وجود دارد به راحتی می توانند امکانات مورد نیاز خود را تهیه کنند.

امیرعبداللهیان در ادامه گفت: حماس و حزب الله نیز می توانند نیازهای خود را از جاهای مختلف دریافت کنند و ما اکنون به حمایت های سیاسی، بین المللی و رسانه ای خود از مقاومت در برابر اشغال فلسطین ادامه می دهیم و معتقد هستیم که اشغال یک امر موقت است. همان طور که دهه ها پیش الجزایر در اشغال بود ولی اکنون در اشغال نیست. طولانی شدن زمان اشغال حتما حقی را برای اشغالگر ایجاد نمی کند و همانطور که اشاره کردم ما به حمایت های سیاسی، معنوی و بین المللی خود از مقاومت در برابر اشغال ادامه می دهیم.

او همچنین در پاسخ به سوال دیگر مجری این گفت وگو در ارتباط با نگاه افکار عمومی ایران به حمایت نظام سیاسی کشور از موضوع مقاومت و فلسطین اظهار کرد: برداشتی که شما مطرح کردید یک برداشت کاملا غلط است. افکار عمومی در ایران کاملا از موضوع فلسطین حمایت می کند و از زمان تحولات اخیر در فلسطین تا به امروز مردم ایران با هر تفکری و دینی و همچنین گروه های مختلف سیاسی متحدانه از فلسطین و مردم فلسطین حمایت کرده اند.

وزیر خارجه ایران خطاب به مجری این برنامه تصریح کرد: در ایران علاوه بر مسلمانان، مسیحیان و یهودیان نیز آزادانه زندگی می کنند. در مجلس شورای اسلامی دارای نماینده هستند ما به یهودیان احترام می گذاریم و مساله صهیونیست ها و اشغالگری فلسطین موضوع دیگری است.

او تصریح کرد: ما برای کمک به مقاومت در راستای مقابله با اشغال کارهای بزرگی انجام داده ایم افکار عمومی ایران و مردم ما از این ایده حمایت می کنند. در جریان تحولات اخیر ده ها هزار تن کمک مردمی برای ارسال به مردم فلسطین و غزه جمع آوری شد و این ها همه بیانگر این است که برداشت شما نادرست است.

امیرعبداللهیان همچنین در پاسخ به سوال دیگری در همین ارتباط تشریح کرد: من با آقای کامرون (وزیر خارجه انگلیس) در حاشیه اجلاس داووس دیدار داشتم ما تصاویر مخالفت مردم در لندن علیه رژیم اسراییل را به خوبی می بینیم و این یعنی افکار عمومی در لندن کاملا در مقابل دولت کنونی لندن در این ارتباط قرار دارد.

او اضافه کرد: من به آقای کامرون به صراحت گفتم ما با هم در مورد این که راه حل در غزه چیست بحث کردیم و من به آقای کامرون گفتم شما می دانید که مساله فلسطین ریشه در یک اندیشه انگلیسی دارد و شما یکبار بعد از 80 سال بگذارید که خود فلسطینی ها، خودشان برای آینده شان تصمیم بگیرند.

وزیر خارجه ایران همچنین در پاسخ به سوال دیگر مجری که مدعی بود مردم ایران در انتخابات شرکت نمی کنند، گفت: اولا شما 75 درصد را از کجا به دست آورده اید که چنین ادعایی را مطرح می کنید؟ ثانیا ما از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران تاکنون هر سال حداقل یک انتخابات آزاد با مشارکت مردم داشته ایم و نکته سوم این که ما مردم را به مشارکت تشویق می کنیم اما سیاست تنبیهی در این زمینه اعمال نمی کنیم برای کسی که مشارکت نکند در حالی که در برخی کشورهای غربی اگر یک فرد در انتخابات شرکت نکند محرومیت های اجتماعی موقتی برای آن فرد در نظر می گیرند و یا آن فرد باید جریمه مالی بپردازد. آمار شما کاملا برعکس است. مشارکت در کشور ما در سطح بالایی قرار دارد ما در منطقه یکی از قوی ترین دموکراسی ها را داریم.

او خطاب به مجری گفت: اما در مورد اغتشاشات که شما از آن صحبت کردید؛ من در سخنرانی خودم در روز دوشنبه در پنجاه وپنجمین نشست شورای حقوق بشر گفتم که خانم ها و آقایان به یاد دارید که ماه ها پیش به خاطر فوت غم انگیز یک دختر ایرانی چه هیاهویی در نشست شورای حقوق بشر انجام شد و کمیته حقیقت یاب تشکیل دادیم و اکنون چرا با گذشت پنج ماه از نسل کشی و کشتار زنان و کودکان فلسطینی در غزه با بمب های کشورهای غربی از جمله آمریکا و انگلیس که در اختیار رژیم صهیونیستی گذاشته می شود و این همه زنان و کودکان کشته می شوند هیچ کس در شورای حقوق بشر فکری برای تشکیل کمیته حقیقت یاب نمی کند و این همان دموکراسی و حقوق بشر دوگانه ای است که ما امروز در غرب می بینیم.

امیرعبداللهیان در ادامه تصریح کرد: دموکراسی و حقوق بشر در ایران ریشه در اعتقادات ما و تمدن چند هزار ساله ایران دارد و من بدون تردید به شما می گویم که دموکراسی و حقوق بشر در ایران امروز به مراتب قوی تر از دموکراسی و حقوق بشر در انگلیس است. اگر در این مورد و هم در مورد مشارکت قوی مردم در انتخابات و تعیین سرنوشت شان باور ندارید از شما دعوت می کنم که در روز جمعه که انتخابات برگزار می شود به ایران بیایید و از نزدیک این موضوع را مشاهده کنید.

او همچنین در پاسخ به سوال پایانی این گفت وگو که حدود 16 دقیقه به طول انجامید، درباره اینکه «شما از کدام یک می ترسید؟ مردم خود که خسته شده اند و یا انتخاب مجدد ترامپ» گفت: دخالت های انگلیس و القای چنین ادبیات نادرستی توسط انگلیس به جامعه ایران. مایل هستم این را اضافه کنم که ارزیابی های شما و یا اطلاعاتی که در اختیار شما در ارتباط با ایران هست، کاملا ساختگی، تصنعی و جهت دهی شده است و پشتوانه دولت و نظام ما مردم هستند که شاهد آن حضور چند 10 میلیونی مردم ایران در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بود که طی چند هفته گذشته برگزار شد و این حضور نشان می دهد که اطلاعات شما کاملا غلط است.

امیرعبداللهیان گفت: ترامپ و یا هر رییس جمهور دیگری از نظر ما با رفتارش مورد ارزیابی قرار می گیرد و این که مردم آمریکا چه کسی را انتخاب می کنند موضوعی است که به مردم آمریکا بر می گردد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان صحبت های خود گفت: اگر همزمان یک رفراندوم در ایران و انگلیس با موضوع حمایت مردم از نظام شان برگزار شود تردید نکنید که در این رفراندوم انگلیس باخته است.

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "امیرعبداللهیان: اگر همزمان در ایران و انگلیس رفراندوم برگزار شود، تردید نکنید انگلیس می بازد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "امیرعبداللهیان: اگر همزمان در ایران و انگلیس رفراندوم برگزار شود، تردید نکنید انگلیس می بازد"، کلیک کنید.