از بین بردن یکی از عوارض آزاردهنده شیمی درمانی با نور و صدا

از بین بردن یکی از عوارض آزاردهنده شیمی درمانی با نور و صدا

اگر شما یا کسی که می شناسید شیمی درمانی کرده اید، ممکن است با عارضه جانبی که معمولاً به آن «مغز شیمیایی» گفته می شود، آشنا باشید. اکنون دانشمندان راه ساده ای برای محافظت از سلول های مغز در برابر آسیب با استفاده از تشعشع و صدا در فرکانس خاص ایجاد کرده اند.

به گزارش تینو مدرن، شیمی درمانی یکی از بهترین درمان ها برای بسیاری از سرطان ها است، اما متاسفانه اثرات آن در سراسر بدن از جمله مغز احساس می شود.

به گزارش نیواطلس، بیماران اغلب اختلال «مه مغزی» را گزارش می کنند که بر حافظه، تمرکز و تصمیم گیری تاثیر می گذارد و برای آنها مشکل ایجاد می کند و بر تفکر و رفتار آنها تاثیر می گذارد.

در حالی که این عوارض جانبی معمولاً پس از پایان شیمی درمانی از بین می روند، اما می توانند برای چندین ماه یک وقفه ناامید کننده در زندگی روزمره باشند.

اکنون یک مطالعه جدید توسط محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) ممکن است یک درمان ساده را برای مبارزه با این عوارض جانبی کشف کرده باشد و بهتر از همه این است که نسبت به خود شیمی درمانی تهاجمی کمتری دارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به چند چراغ چشمک زن نگاه کنید و هر روز به برخی صداها گوش دهید.

مطالعات قبلی محققان نشان داده است که نورهایی که با فرکانس 40 هرتز چشمک می زنند و صداهایی که با فرکانس مشابه پخش می شوند می توانند مغز را تحریک کنند تا نوسانات گامای بیشتری تولید کند. این امواج مغزی بین 25 تا 80 هرتز هستند و زمانی رخ می دهند که شما بسیار هوشیار هستید و به مواردی مانند تمرکز کمک می کنید.

از آنجایی که به نظر می رسد افراد مبتلا به بیماری آلزایمر با این امواج گاما مشکل دارند، محققان MIT فکر کردند که آیا این می تواند یک درمان ساده برای بهبود علایم آنها باشد و مطمیناً آزمایشات روی موش ها کاهش التهاب و سطوح پایین پروتیین را نشان داد. تحلیل عصبی بعد از نور و صوت درمانی در تست های شناختی بهبود یافت. در این مطالعه جدید، محققان MIT بر روی یک بیماری متفاوت، مغز شیمیایی تمرکز کردند.

این گروه با دادن داروی رایج شیمی درمانی سیس پلاتین به مدت پنج روز، سپس پنج روز بدون دارو و پنج روز دوباره با دارو، مشابه رژیم درمانی در انسان، این درمان را روی موش های دارای مغز شیمیایی آزمایش کردند.

برخی “گام درمانی” دریافت کردند که شامل یک ساعت در روز نور و صدای 40 هرتز بود، در حالی که گروه کنترل فقط شیمی درمانی دریافت کردند.

سه هفته بعد، موش های گروه کنترل بسیاری از اثرات مغزی شناخته شده شیمی درمانی، از جمله حجم های کوچک تر مغز، آسیب DNA، التهاب و آسیب به میلین، پوشش محافظ اطراف نورون ها را نشان دادند. جمعیت سلول های مغزی آنها که میلین تولید می کنند، به نام الیگودندروسیت، نیز کاهش یافت.

با این حال، موش هایی که در طول شیمی درمانی روزانه گاما درمانی دریافت کردند، کاهش قابل توجهی در تمام این علایم نشان دادند. آن ها همچنین در آزمایش هایی که حافظه و عملکرد اجرایی حیوانات را اندازه گیری می کردند، عملکرد قابل توجهی بهتری داشتند.

هنگامی که محققان بیان ژن را تجزیه و تحلیل کردند، دریافتند که ژن های مرتبط با التهاب و مرگ سلولی در موش هایی که تحت درمان با گاما درمانی قرار گرفته اند، سرکوب می شوند.

Li-Huei Tsai، نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: این درمان می تواند آسیب DNA و التهاب را کاهش دهد و تعداد الیگودندروسیت ها را افزایش دهد. الیگودندروسیت ها سلول هایی هستند که میلین را در اطراف آکسون ها تشکیل می دهند. ما همچنین دریافتیم که این درمان باعث بهبود یادگیری و حافظه و افزایش عملکرد اجرایی در حیوانات می شود.

مشخص شد که این مزایا، حداقل تا حدی، تا چهار ماه پس از درمان باقی می مانند و گامادرمانی اگر همزمان با شیمی درمانی به جای پس از شروع انجام شود، بسیار بهتر عمل می کند.

مطالعات بعدی اثرات مثبت مشابهی را در موش های دریافت کننده داروی شیمی درمانی متفاوت به نام متوترکسات نشان داد. در حالی که آزمایش روی موش ها شامل ایمپلنت های مغزی برای رساندن نور و صدا به طور مستقیم به نورون ها بود، آزمایش های قبلی روی انسان برای آلزایمر نشان داده اند که مزایای مشابهی را می توان تنها با یک صفحه نمایش و بلندگوی هماهنگ به دست آورد. اگر کارساز باشد، می تواند به بخشی استاندارد از شیمی درمانی برای بیماران تبدیل شود و درمان مادام العمر را برای آنها کمتر ناراحت کند.

این گروه همچنین قصد دارد گاما درمانی را در برابر سایر بیماری های عصبی مانند پارکینسون و ام اس (MS) آزمایش کند. مطالعات بالینی بر روی بیماران آلزایمر نیز در حال انجام است.

این مطالعه در مجله “Science Translational Medicine” منتشر شده است.

پایان خبر تینو مدرن

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از بین بردن یکی از عوارض آزاردهنده شیمی درمانی با نور و صدا" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از بین بردن یکی از عوارض آزاردهنده شیمی درمانی با نور و صدا"، کلیک کنید.