اختلال خواب در کودکان اوتیسم

در طی چند ماه اول زندگی، نوزادان در چرخه عادی خواب و بیداری قرار می گیرند. بتدریج از ساعات خواب در طول روز کاسته شده و خواب برای مدت طولانی تر در شب شروع می شود. اما برخی از کودکان همچنان در خوابیدن یا شب خوابیدن با مشکل روبرو هستند و مشکل پس از شروع مدرسه می تواند تا مدت ها ادامه یابد. اختلالات خواب ممکن است در کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم نیز شایع تر باشد. با لباس اسپایدرمن بچه گانه ، بچه ها می تونن تخیلی ترین داستان های خودشون رو بسازن.

اختلال خواب در کودکان اوتیسم
Two issues known to be common among children with autism – sleep difficulties and behavior problems – may in fact be linked, a new study suggests. (Thinkstock)

محققان تخمین می زنند بین 40 تا 80 درصد کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم در خوابیدن مشکل دارند و دچار بی خوابی هستند. در این مطلب قصد داریم به بررسی اختلال خواب در اوتیسم بپردازیم. بزرگترین مشکلات خواب در بین این کودکان عبارتند از:مشکل در خوابیدن -عادات نامناسب خواب-بی قراری یا کیفیت پایین خواب-بیدار شدن زود هنگام و بیدار شدن مکرر-فقدان خواب خوب شبانه نه تنها کودک، بلکه همه افراد خانواده او را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر پس از بیدار شدن از خواب در شب با کودک خود خونریزی در چشم دارید، مداخله هایی در شیوه زندگی و خواب وجود دارد که می تواند به شما کمک کند.

چه عواملی باعث اختلال خواب در کودکان مبتلا به اوتیسم می شود؟

محققان با اطمینان نمی دانند که چرا کودکان اوتیستیک با خواب مشکل دارند ، اما آنها چندین تیوری دارند. اولین ارتباط با نشانه های اجتماعی است. مردم می دانند چه زمانی در شب باید بخوابند که این امر بعلت چرخه  طبیعی نور یعنی تاریکی و روشنایی و ریتم های شبانه روزی بدن می باشد. به عنوان مثال کودکان ممکن است خواهر و برادرهای خود را در حال آماده شدن برای رختخواب ببینند. کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند، که اغلب در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارند، ممکن است تفسیر نادرستی داشته باشند یا نتوانند این علایم را درک کنند.

نظریه دیگر مربوط به هورمون ملاتونین است، که به طور معمول به تنظیم چرخه خواب کمک می کند. برای ساخت ملاتونین، بدن به یک اسید آمینه بنام تریپتوفان احتیاج دارد، که تحقیقات نشان داده در کودکان مبتلا به اوتیسم بالاتر یا پایین تر از حد نرمال است. به طور معمول، میزان ملاتونین در پاسخ به تاریکی (شب) افزایش می یابد و در ساعات روز با روشنایی کاهش می یابد. مطالعات نشان داده است که برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم ، در ساعتهای مناسب روز، ملاتونین را آزاد نمی کنند. در عوض آنها مقادیر بالایی از ملاتونین در طول روز و سطح پایین تری را در شب آزاد می کنند.یکی دیگر از شرایطی است که می تواند خواب را تحت تاثیر قرار دهد. کودکان مبتلا به اوتیسم به دلیل اضطراب در خواب با مشکل روبرو هستند.

مشکلات خواب در اوتیسم چه نوع اثراتی دارد؟

نداشتن خواب خوب شبانه می تواند تاثیر جدی بر زندگی کودک و سلامت کلی آن بگذارد.یک مطالعه نشان داد که والدین کودکان مبتلا به اوتیسم کمتر می خوابند و کیفیت خواب کمتری دارند و زودتر از والدین فاقد فرزندان اوتیسم از خواب بیدار می شوند.چگونه متوجه می شویم که فرزندمان اختلال خواب دارد؟لباس دخترانه سگ های نگهبان با پارچه های نرم و با دقت دوخته شده است تا برای هر سایزی متناسب باشد . هر کودکی به مقدار متفاوتی از خواب نیاز دارد. اگر کودک شما به طور مرتب در خوابیدن مشکل داشته باشد یا به طور مکرر در طول شب بیدار شود، ممکن است این امر نشانه مشکل خواب باشد.

برای اطمینان از این موضوع با پزشک متخصص کودک ملاقات کنید. پزشک ممکن است شما را به یک متخصص خواب یا پزشک گوش ، حلق و بینی ارجاع دهد. یک جدول برای ثبت ساعات خواب کودک و رفتارهای او در حین خواب در طول یک هفته تهیه کنید. مواردی که ثبت می شوند شامل هر نوع خروپف، تغییر در الگوهای تنفس، حرکات غیرمعمول یا مشکل در تنفس می باشد. شما می توانید این جدول را با پزشک فرزند خود و هر متخصص دیگری در درمان به اشتراک بگذارید.چگونه می توانم به فرزندم با تشخیص اوتیسم کمک کنم که بهتر بخوابد؟داروهای خواب فقط باید به عنوان آخرین راه حل در درمان خواب کودکان استفاده شود. روش های تغییر در شیوه زندگی و تکنیک های خواب طبیعی وجود دارد که می تواند باعث بهبود زمان خواب و کیفیت آن در کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم شود

از دادن مواد محرک به کودک مانند کافیین و قند قبل از خواب خودداری کنید.یک روتین معمول شبانه برقرار کنید: کودک خود را حمام کنید، برای او داستان بخوانید و او را هر شب در یک زمان مشخص به رختخواب ببرید.. به کودک خود کمک کنید قبل از خواب با خواندن کتاب، ماساژ آرام در پشت بدن یا گوش دادن به موسیقی آرام به آرامش برسد.حداقل یک ساعت قبل از خواب تلویزیون، بازی های ویدیویی و سایر فعالیت های تحریک کننده را خاموش کنید. برای جلوگیری از حواس پرتی حسی در طول شب، پرده های کلفت را روی پنجره های فرزند خود قرار دهید تا نور را مسدود کند ، فرش های ضخیم کف اتاق قرار دهید و مطمین شوید که درب غژغژ نمی کند.

همچنین می توانید اطمینان حاصل کنید که دمای اتاق و ملافه با نیازهای حسی کودک شما مطابقت دارد.. قبل از خواب از پزشک متخصص اطفال خود در مورد دادن ملاتونین به کودک خود سوال کنید. این مکمل رژیم غذایی اغلب به عنوان یک کمک برای خواب استفاده می شود. ملاتونین ممکن است به عادی سازی چرخه خواب و بیداری در کودکان مبتلا به اوتیسم که مشکل خواب دارند ، کمک کند و تحقیقات انجام شده تاکنون نشان می دهد که این ماده ایمن و موثر است.در مورد درمان با نور روشن با یک روانشناس خواب صحبت کنید.

قرار گرفتن کودک در معرض نور روشن در صبح ممکن است به تنظیم ترشحات ملاتونین بدن کمک کند و به آنها کمک می کند که در طول روز احساس بیداری بیشتری داشته باشند.لباس های بتمن ، نمادی از عزم و تصمیم گیری در برابر چالش های زندگی است .  به استحضار می رساند با دو شعبه در پاسداران و سعادت آباد، بیش از 15 سال سابقه در زمینه اختلال اوتیسم در طیف های مختلف، کادری مجرب در زمینه اختلال اوتیسم و مجهز به مداخله های موثر در درمان بی خوابی کودکان اوتیسم آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می باشد، لطفا جهت هماهنگی با مرکز تخصصی درمان اوتیسم با شماره های درج شده در قسمت بالای سایت تماس حاصل فرمایید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اختلال خواب در کودکان اوتیسم" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اختلال خواب در کودکان اوتیسم"، کلیک کنید.